تیر ۲۶

ده فیلم برتر سایبری سینمای جهان- قسمت دوم

دبیر خبر | ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۱
سایرفناوری ها

در قسمت دوم این مقاله، با پنج فیلم دیگر حوزه سایبر آشنا می‌شویم:

5. فراتر از رنگین کمان –  Beyond the Black Rainbow

نویسنده و کارگردان: پانوس کاسماتوس

محصول 2010

"النا" با وجود این‌که تحت تاثیر شدید آرام بخش قرار دارد، تلاش می‌کند تا راه خود را از شهری عجیب و وحشتناک به خارج پیدا کند... .

از بسیاری جهات می‌توان این فیلم هنری، تجربی و الهام‌بخش را یک اثر وهم‌آور نیز نامید. بسیاری این فیلم را با آثار کارگردان‌هایی همچون ماریو باوا، جان کارپنتر، دیوید کروننبرگ و برخی آثار تارکوفسکی استاکر مقایسه می‌کنند. یکی از نقاط قوت این فیلم تدوین جرمی اشمیت است که جذابیت فیلم را افزایش داده و فضای احساسی کاسماتوس را رونق بخشیده است. شاید همه افراد نتوانند جذابیت این فیلم را درک کنند، اما سینما دوستان واقعی، برتری این فیلم را درک خواهند نمود.

فراتر از رنگین کمان – Beyond the Black Rainbow

4. درخشش ابدی یک ذهن پاک - Eternal Sunshine of the Spotless Mind

نویسنده و کارگردان: میشل گوندری

محصول 2004

دکتر هاوارد، سرپرست کلینیکی است که کار آن پاک کردن آن دسته از خاطرات افرادی است که دوست ندارند خاطرات را در ذهن خود داشته باشند. کلینیکی که اغلب زوجها خصوصاً در روزهای نزدیک به ولنتاین به آن مراجعه می‌کنند تا خاطرات بدی را که از هم در ذهن خود دارند پاک کنند. تکنیسین‌های کلینیک ابتدا مکان خاطرات مورد نظر را که به صورت لکه‌های روشنی روی مغز نمودار می‌شود، شناسایی کرده و سپس به محو کردن آن لکه‌های نور می‌پردازند. ابتدا کلمنتاین و سپس جول، آگاهانه تصمیم به پاک کردن خاطرات مشترکشان می‌گیرند، اما حتی بعد از فراموشی یکدیگر، مجدداً به سمت هم کشیده می‌شوند؛ زیرا لکه نوری که در قلب آن‌ها روشن شده بود درخششی ابدی داشت.

ساختار این فیلم، از ترکیب ژانر علمی-تخیلی، روایت غیر خطی و نئوسورئالیسم بهره می‌گیرد تا بتواند طبیعت و ماهیت حافظه و عشق رمانتیک را کشف نماید.

درخشش ابدی یک ذهن پاک - Eternal Sunshine of the Spotless Mind

3. برتری – Transcendence

کارگردان: والی فیستر                       نویسنده: جک پاگلان

محصول 2014

این فیلم روایتی از زندگی زوج متخصص هوش‌مصنوعی به نام‌های دکتر ویل و اِولین کستر است. دکتر ویل کستر در مسیر دستیابی به نوعی هوش‌مصنوعی دارای خودآگاهی و احساس گام بر‌می‌دارد. او در این مسیر مخالفانی دارد که اقدام به ترور وی می‌کنند. پس از مرگ کستر، همسرش اولین به همراه یکی از دوستانش مسیر او را ادامه می‌دهد.

برتری، نخستین تجربه کارگردانی والی فیستر، فیلمبردار قدیمی هالیوود می‌باشد که از ستارگانی چون جانی دپ، مورگان فریمن، ربکا هال، کیت مارا و کیلین مورفی استفاده کرده‌ است. علاوه بر این، کریستوفر نولان و اما توماس هم از تهیه‌کنندگان اجرایی این فیلم هستند.

برتری – Transcendence

2. فراماشین - Ex Machina

نویسنده و کارگردان: الکس گارلند

محصول 2015

داستان فیلم سینمایی فراماشین با اعلام نتیجه‌ یک مسابقه برنامه‌نویسی در شرکت بلوبوک آغاز می‌شود. کِیلِب، کارمند جوان این شرکت بالاترین نمره را کسب کرده و به‌عنوان جایزه به اقامتگاه نیتن، مدیر شرکت دعوت می‌شود. روز سفر فرا می‌رسد و کیلب با هلی‌کوپتر اختصاصی عازم محل زندگی و مجتمع تحقیقاتی نیتن می‌شود؛ سرزمینی بکر و سرسبز، کیلومترها دورتر از انسان‌ها. نیتن جوان دارای اخلاقیات خاصی است، ازیک‌طرف در مصرف مشروبات الکلی زیاده‌روی می‌کند و از طرف دیگر ورزشکار است، او نابغه‌ای است در عین دیوانگی.

در ادامه‌ ماجرا، نیتن از کیلب می‌خواهد در آزمون تورینگی (روشی برای سنجش میزان هوشمندی ماشین است) که طراحی کرده شرکت کند. آزمون به‌صورت شش مرحله مصاحبه بین کیلب و آوا –آخرین نسخه از ربات‌های انسان‌نما - پیش‌بینی ‌شده است. کیلب در اتاقی که محل اقامت آوا است حاضرشده و با او به صحبت می‌نشیند. بین او و آوا با محفظه‌ای شیشه‌ای فاصله افتاده است. کیلب باید در این آزمون به این پرسش اساسی پاسخ دهد که «آیا آوا دارای ضمیر خودآگاه است یا به‌واسطه الگوریتم‌های شبیه‌سازی رفتار می‌کند؟».

فراماشین - Ex Machina

1. بلید رانر –2049 Blade Runner

محصول 2017

کارگردان: دنی ویلنوو           نویسنده: مایکل گرین – همپتن فنچر

داستان فیلم در لس آنجلس سال 2049 رخ می‌دهد. در این سال، نسل جدید ریپلکنت‌ها رویه‌ای اجتماعی به خود گرفته‌اند و خبری از شورش نیست. کی (رایان گاسلینگ) که برای LAPD به عنوان " بلید رانر " کار می کند، در یکی از ماموریت‌های روزانه خودش، بسته‌ای مخفی را می یابد که در آن نشانه‌ای وجود دارد. نشانه، او را به زنی (کارلا جوری) می‌رساند که وظیفه‌اش کاشت خاطرات برای ریپلکنت‌هاست. کی از طریق این زن، موفق می‌شود ردی از ریک دکارد (هریسون فورد) بیابد که سال‌هاست خود را مخفی کرده و کسی از او خبر ندارد... .

 

بلید رانر –2049 Blade Runner

همانطور که اشاره شد هر لیست سینمایی از نگاه کارشناسان مختلف، تفاوت دارد. لیست ارائه شده نیز بر اساس تعدد ویژگی‌های سایبری از آثار علمی-تخیلی انتخاب شده و چیدمان آثار ملاک برتری فیلم‌ها نبوده است.

نظرات(0)