هجوم مجدد بدافزارها به کاربران پوکمون گو


نویسنده:

به گزارش واحد هک و نفوذ سایبربان؛ شرکت نیانتیک بازی پوکمون گو را در ماه جولای سال 2016، برای تعداد انگشت شماری از کشورها عرضه و اعلام کرد به مرور زمان آن را در دسترس دیگر کشورها قرار خواهد داد. با وجود این تعداد بسیاری از طرفداران مجموعه پوکمون از سراسر دنیا سعی کردند این بازی را از وبگاه‌هایی به غیر از فروشگاه‌های گوگل و اپل دریافت و نصب کنند. این موضوع باعث شد تا تلفن هوشمند بسیاری از این افراد به بدافزار آلوده شده و هکرها بتوانند نظارت کاملی بر عملکرد آن‌ها داشته باشند. به علاوه در بعضی موارد گزارش شده بود که هکرها موفق شده‌اند کنترل کامل ابزار فرد قربانی را به دست بیاورند.

با سرعت گرفتن عرضه‌ی بازی پوکمون گو در کشورهای مختلف، نرم‌افزارهای مخربی که در قالب این بازی ایجاد شده بودند تا حد زیادی به فراموشی سپرده شد؛ اما به نظر می‌رسد کدهای مخرب این بار در داخل برنامه‌های جانبی این بازی که توسط شرکت‌های شخص ثالث ایجاد شده‌اند، قرار دارند.

آزمایشگاه امنیتی کسپرسکی اولین شرکتی بود که موفق شد نمونه‌هایی از نرم‌افزارهای مخرب را شناسایی کند. بر اساس گزارش این شرکت برنامه‌های اندرویدی که با عنوان «Guild for Pokémon Go» توسط 500 هزار نفر دریافت شده‌اند، تبلیغاتی را به کاربر نشان می‌دهند که قابلیت دسترسی به روت سیستم‌عامل اندروید را برای هکر فراهم می‌کند.

با وجود این اعلام شد که کدهای بدافزارها به‌سرعت فعال نشده و هم‌اکنون از مجموع 500 هزار تلفن هوشمندی که برنامه‌های مذکور را قرار گرفته‌اند، تنها 6 هزار عدد از آن‌ها آلوده شده‌اند.

شرکت نیانتیک قصد دارد بازی پوکمون گو را در بیش از 200 کشور دنیا عرضه کند و تاکنون حدود 100 میلیون نفر این بازی را دریافت کرده‌اند.

نظرات (0)