تیر ۲۳
دبیر خبر | ۱۷ مرداد ۱۳۹۷

رای گیری اینترنتی در بستر بلاکچین

آمریکا به سربازانی که در خارج از کشور قرار دارند اجازه می دهد، از طریق بلاکچین در انتخابات پیش رو شرکت کنند.

به گزارش کارگروه حملات سایبری سایبربان، به نقل از «Futurism»؛ آمریکا قصد دارد به سربازانی که ساکن دائمی آمریکا هستند؛ اما در خارج از کشور قرار دارند، اجازه دهد، از طریق برنامه‌ای موبایلی به نام «Voatz» که بر پایه‌ی بلاک‌چین است، در انتخابات میان دوره ای پیش رو شرکت کرده، رأی بدهند.

به منظور استفاده از Voatz سربازان ابتدا صحت هویت خود را ثابت کنند. مراحل ثبت نام به این صورت است که داوطلبان باید تصویری از شناسنامه ی صادر شده توسط دولت و ویدئویی از چهره ی خود تهیه کرده و آپلود کنند. سپس قابیلت شناسایی چهره ی این نرم افزار با بررسی محتوای ارسالی، به تأیید آن می پردازد.

پس از پایان این مراحل ثبت نام، نیروها می توانند رأی بدهند. زمانی که این فرآیند پایان یافت، رأی افراد به صورت ناشناس در آمده در بلاکچین -که دفتر کل توزیع شده ی تقریباً ضد هک است- قرار می گیرد.

تقریباً در جمله ی بالا یک عبارت کلیدی، زیرا افرادی با توانایی تغییر محتوای ثبت شده در بلاکچین را دارند. به علاوه مطالعات گذشته ثابت کرده است که دستگاه های رأی‌گیری الکتریکی آمریکا به سادگی قابل حل هستند. به همین دلیل بسیاری از مردم معتقد هستند، این فرآیند باید به صورت سنتی و از طریق ورق کاغذ انجام گیرد.

جوزف لورنزو هال (Joseph Lorenzo Hall)، مدیرت فناوری مرکز دموکراسی و فناوری (Center for Democracy and Technology)، معتقد است، نرم افزار رأی گیری موبایلی یک ایده ی وحشتناک به حساب می‌آید و امن نیست.

با وجود این مک وارنر (Mac Warner)، یکی از مقامات ایالات ویرجینیا، همچنان اصرار دارد که Voatz کاملاً امن است. البته باید ذکر کرد این برنامه در زمان برگزاری انتخابات اصلی در دو منطقه مورد آزمایش قرار گرفت؛ اما کاربردی بودن آن در رویداد پیشرو مشخص می گردد.

 

نظرات