مهر ۰۹
دبیر خبر | ۲۷ آبان ۱۳۹۷

حمایت صدراعظم آلمان از پیشنهاد رئیس‌ جمهوری فرانسه

به اعتقاد آنگلا مرکل، یک ارتش مشترک اروپایی باعث خواهد شد که جنگ تازه‌ای در اروپا درنگیرد.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ آنگلا مرکل خواستار ایجاد ارتش واحد و شورای عالی امنیت اروپا شد.

صدراعظم آلمان در سخنرانی خود در مجلس اروپا از ایده‌ی رئیس‌جمهوری فرانسه حمایت کرد و خواستار تشکیل یک ارتش واقعی اروپایی شد.

صدراعظم آلمان در مجلس اروپا از ایده‌ی ایجاد یک ارتش اروپایی حمایت کرد. دونالد ترامپ با چنین اقدامی به‌شدت مخالف است.

آنگلا مرکل روز سه‌شنبه، ۲۲ آبان (۱۳ نوامبر) ضمن تأکید بر اینکه چنین ارتشی با ناتو مغایرتی نخواهد داشت اظهار داشت که اگر اروپا یک ارتش واحد و سیستم‌ تسلیحاتی واحدی داشته باشد می‌تواند با قدرت بیشتری در ناتو حضور یابد.

پیش از مرکل، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با اشاره به خطرهای فزاینده خواستار چنین ارتشی شده بود. او در این راستا به خطر از جانب روسیه هشدار داده بود. همچنین وی به حمله‌ها و نفوذ سایبری، دخالت خارجی در روند انتخاباتی و تصمیم رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده برای خروج از پیمان موشکی ۱۹۸۷ با روسیه اشاره کرده بود.

در مقابل، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اظهار داشت، خیلی طبیعی است که اتحادیه اروپا به‌عنوان یک بلوک اقتصادی قدرتمند ارتش واحدی داشته باشد.

شورای امنیت ملی و پناهجویان

آنگلا مرکل در سخنرانی خود در مجلس اروپا بار دیگر خواستار ایجاد هر چه زودتر شورای عالی امنیت اروپا شد، زیرا به گفته‌ی او، اروپا دیگر نمی‌تواند روی پشتیبانی دیگران حساب کند.

مرکل اظهار کرد که یکی از مهم‌ترین وظایف این شورا، تصمیم‌گیری به‌موقع در شرایط استثنایی خواهد بود.

صدراعظم آلمان همچنین به اهمیت همبستگی میان اعضای اتحادیه اروپا پرداخت و در این راستا به سیاست پناهجویی کشورهای عضو اتحادیه نیز اشاره کرد. او گفت، کشورهای عضو باید سیاست‌های پناهندگی خود را بیش‌ازپیش هماهنگ کنند.

منبع:

نظرات