مرداد ۲۲
آرش پایدار
دبیر خبر | ۱۱ تیر ۱۳۹۹

جنگ سایبری ایران با اسرائیل و آمریکا

روزنامه سعودی العرب مدعی شد عربستان سعودی و دولت‌های شورای همکاری‌های خلیج‌فارس نیز اهداف دیگری برای حملات سایبری ایران هستند.

به گزارش کارگروه حملات سایبری سایبربان ؛ العرب مدعی شد عربستان سعودی و دولت‌های شورای همکاری‌های خلیج فارس نیز اهداف دیگری برای حملات سایبری ایران هستند. اما این دولت‌ها برخلاف اسرائیل و ایالات‌متحده، تمایلی به خطر کردن و افزایش مقابله و درگیری با ایران در جریان حملات سایبری را نداشته و در اندیشه انجام حملات الکترونیک بازدارنده نیستند.

روزنامه سعودی العرب، چاپ لندن نوشت:

ادعا می‌شود در ماه آوریل، برخی گروه‌های موردحمایت ایران، زیرساخت‌های آب‌های اسرائیل را هدف گرفتند و طی این حمله ممکن بود میزان کلر آب، به سطوح خطرناکی برسد. اما مدیریت پایگاه‌های الکترونیک اسرائیل، این حمله را متوقف و خنثی کرد.

 

در ادامه این مطلب آمده است:

پیش‌ازاین، حملات ایران با قصد آسیب رساندن به زیرساخت‌های شهری حیاتی انجام نمی‌شد و تنها مبتنی بر حدف بیانیه‌ها و جلوگیری از دست‌یابی به اطلاعات بود. اما این حمله که در ماه آوریل اتفاق افتاد، تحول بزرگی در سطح شیوه‌های مقابله با دشمنانش ایجاد کرد.

 

به نظر می‌رسد امروز تهران مایل است تا حملاتی را علیه نظام‌های صعنتی به راه اندازد، تا بدین شکل پاسخی به زیان اقتصادی‌ای بدهد که تحریم‌های آمریکا به آن وارد کرده است.

در نوامبر گذشته، پژوهشگران درزمینهٔ امنیت سایبری، گروهی از هکر‌های موردحمایت ایران را شناسایی کردند که هدف آن‌ها، تلاش برای نفوذ به شبکه‌های زیرساختی حیاتی و انتشار ویروس برای هدف گرفتن نظام‌های الکترونیکی بود.

این تحول مهم درزمینهٔ فعالیت‌های نظامی ایران در سال ۲۰۱۹ پس‌ازآن اتفاق افتاد که احتمال اوج گرفتن درگیری‌های نظامی و تبدیل‌شدن آن به یک جنگ نظامی بین ایران و دشمنانش افزایش یافت. همین امر منجر به افزایش خطر حملات سایبری و انتقام آمیز ایران شده است.

قطعاً ایران به دنبال توسعه توانایی‌های سایبری خود خواهد بود. بااین‌حال، توان فعلی ایران هم می‌تواند ضرر‌های بزرگی به دشمنانش وارد کند. درصورتی‌که تلاش‌های ایران برای تعطیلی زیرساخت‌ها ادامه داشته باشد، دولت‌های دیگر مجبور به پاسخ دادن می‌شوند تا سطح معینی از بازدارندگی را حفظ کنند.

همزمان باهدف گرفتن میدانی نیرو‌های نزدیک به ایران در سوریه و عراق، از سوی اسرائیل، که برای کاستن از میزان نفوذ ایران در این کشور‌ها صورت می‌گیرد، به‌احتمال‌زیاد، اسرائیل محوریت را به عملیات سایبری علیه اهداف ایرانی نیز می‌دهد.

به‌موازات این مهم، احتمالاً شرکت‌های آمریکایی فعال در منطقه با خطرات روزافزونی روبه‌رو می‌شوند.

در این میان، عربستان سعودی و دولت‌های شورای همکاری‌های خلیج [فارس] نیز اهداف منطقی دیگری برای حملات سایبری ایران هستند. اما این دولت‌ها برخلاف اسرائیل و ایالات‌متحده، تمایلی به خطر کردن و افزایش مقابله و درگیری با ایران در جریان حملات سایبری را نداشته و در اندیشه انجام حملات الکترونیک بازدارنده نیستند. هرچند که روابط این کشور‌ها با ایالات‌متحده، باعث می‌شود در لیست اهداف فعالیت‌های سایبری ایران قرار داشته باشند.

منبع: سایبربان

نظرات

سلام
کاش از این خبر و روزنامه العرب هم عکسی میزاشتید

بسیار عالی