تیر ۲۰
دبیر خبر | ۴ بهمن ۱۳۹۷

توسعه پهپادهای خورشیدی برای ارائه اینترنت

شرکت فیس‌بوک به منظور ارائه اینترنت به سراسر جهان روی پهپادهای ایرباس سرمایه‌گذاری می‌کند.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان، به نقل از «fossbytes»؛ شرکت فیس‌بوک در ژوئن سال گذشته، پروژه‌ی آکویلا (Aquila) را متوقف کرد. همچنین این شرکت در حال آزمایش ماهواره‌ای به نام آتنا (Athena)، است تا اینترنت جهانی ماهواره‌ای ارائه بدهد.

به تازگی گزارشی منتشر شده است که نشان می‌دهد، شرکت فیس‌بوک روی پهپاد زفیر (Zephyr) سرمایه‌گذاری کرده و قرار است آن را در استرالیا آزمایش کنند. زفیر انرژی خود را از طریق صفحات خورشیدی به دست آورده و با هدف ارائه اینترنت به سراسر جهان توسعه پیدا می‌کند.

بر اساس اسناد منتشر شده، ایرباس 18 مرتبه با «اداره امنیت هوانوردی غیرنظامی استرالیا» (CASA) دیدار کرد تا بتواند مجوز آزمایش پهپاد را در فرودگاه ویندهام (Wyndham airfield) واقع در استرالیای غربی، دریافت کند. در حالی که قرار است این اقدام در نوامبر و دسامبر 2018 انجام شود، هیچ تضمینی برای پیاده‌سازی واقعی آن وجود ندارد.

زفیر در ابتدا با اهداف نظامی تولید شده بود. روی باله‌های این پهپاد به طول 25 متر، صفحات خورشیدی قرار دارند که انرژی موردنیاز برای پرواز به مدت 26 روز را فراهم می‌کنند. همچنین این ابزار قابلیت فعالیت در ارتفاع 20 هزار متری را دارد.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک نیز توضیح داد این شرکت به تلاش خود برای دستیابی به سامانه‌هایی که در ارتفاعات بالا (HAPS) فعالیت می‌کنند، ادامه خواهد داد؛ اما هیچ‌گونه جزئیاتی را در این رابطه اعلام نکرد.

نظرات