تلاش ترکیه برای سرکوب «ردهک»


نویسنده:

به گزارش واحد بین‌المللی سایبربان؛ ترکیه بار دیگر به دلیل فیلتر کردن خدمات آنلاین، خبرساز شد. این بار خدمات فیلتر شده از جانب شرکت‌های بزرگ فناوری جهان هستند.

طبق گزارش‌ها، دولت ترکیه دسترسی به سرویس‌های ذخیره‌سازی کلود، شامل وان‌درایو (OneDrive)، دراپ‌باکس (Dropbox) و گوگل‌درایو (GoogleDrive)، و همچنین خدمات هاستینگ گیت‌هاب (GitHub) را مسدود کرده است.

این خدمات اخیرا پس از افشاء برخی ایمیل‌های خصوصی مربوط به وزیر انرژی و منابع طبیعی این کشور، برات البایرک (Berat Albayrak)، و داماد رئیس جمهور اردوغان، مسدود شدند.

طی چند روز گذشته خدمات گیت‌هاب، دراپ‌باکس و گوگل درایو خطاهای SSL نشان داده‌اند، که به معنی وجود تداخل در ترافیک در سطح ISP یا فراهم‌کننده‌ی اینترنت است. وان‌درایو مایکروسافت نیز در این کشور از دسترس خارج شده است.

افشاء این اطلاعات توسط گروه هکری ردهک (RedHack) صورت گرفته؛ این گروه بیش از 17 گیگابایت فایل شامل 57 هزار و 623 ایمیل از ماه آوریل سال 2000 تا امسال را به سرقت برده است. دادگاه ترکیه صحت این موضوع را تأیید کرده است.

اقدام برای مسدود کردن خدمات مذکور جهت سرکوب چرخش این ایمیل‌های و جلوگیری از ذخیره‌سازی این اطلاعات روی سرورها و حساب‌های کاربران بوده است.

به گفته‌ی شرکت متصدی این محدودیت‌ها، گوگل درایو چند روز بعد به حالت قبلی خود بازگردانی شده است.

ترکیه نیز مانند چین، اقدامات متعددی برای محدود کردن خدمات آنلاین جهت کنترل استفاده‌ی شهروندان از اینترنت، انجام داده است. در ماه مارس، این کشور فیس‌بوک و توئیتر را درپی انفجار بمبی در شهر آنکارا، مسدود کرد.

همچنین اتفاق مشابهی در ماه مارس سال 2014 رخ داد، زمانی که توئیتر و یوتیوب در ترکیه به دلیل افشاء ویدئو کلیپ در مورد فساد نخست وزیر اردوغان و پسرش، مسدود شدند.

البته این اولین باری نیست که این گروه هکری ایمیل‌های شخصی اعضا دولت ترکیه را افشاء می‌کنند. چند ماه قبل نیز، اطلاعات شخصی حدود 50 میلیون شهروند ترکیه‌ای شامل اردوغان، به‌طور آنلاین افشاء شد.

نظرات (0)