تیر ۲۴
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

افشای اطلاعات فروشگاه‌های وب تاریک

کارشناسان امنیتی پایگاه داده‌ای از فروشگاه‌های وب تاریک شناسایی کردند.

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ کارشناسان شرکت امنیت سایبری سایبل (Cyble) در گزارشی تازه اعلام کردند پایگاه داده‌ای به تاریخ 9 ژانویه 2020 در فروشگاه‌های وب تاریک به فروش گذاشته‌شده است. 

طبق گزارش این شرکت، افرادی ناشناس پایگاه داده‌ای از فروشگاه وی لیک دیتا (WeLeakData.com) را در وب تاریک به فروش گذاشته و مکاتبات هکرهایی را که از این سایت استفاده می‌کردند را افشا کرده‌اند. 

کارشناسان سایبل صحت داده‌های این پایگاه را تأیید کرده‌اند که شامل نام کاربری و رمز عبور اعضای فروشگاه، آدرس ایمیل، آدرس‌های آی‌پی ثبت‌شده و پیام‌های شخصی بوده است. 

فروشگاه وی‌لیک‌دیتا اقدام به فروش پایگاه داده‌های مسروقه و کمبولیست‌هایی می‌کرده است که در حملات «Credential stuffing» مورداستفاده قرار می‌گرفتند. 

این فروشگاه اواخر ماه آوریل برای مدت کوتاهی بسته شد و شایعاتی مبنی بر بازداشت گردانندگان آن یا سرقت و فروش پایگاه داده آن به اشخاص دیگر پخش شد. 

طبق گزارش نشریه بلیپینگ کامپیوتر، اطلاعات این پایگاه داده جهت راه‌اندازی سایت جدیدی به نام «Leaksmarket.com» مورداستفاده قرارگرفته و در آن مکاتبات شخصی کاربران پایگاه داده لورفته ثبت‌شده است. از قرار معلوم اطلاعات پایگاه داده در اختیار یکی از اعضای وی‌لیک‌دیتا قرارگرفته و او نیز این فروشگاه جدید را راه‌اندازی کرده است. 

برخی مواقع، خود مجرمان وب تاریک با تلاش در جهت حذف یکدیگر، کار مبارزه با جرائم سایبری را تسهیل می‌کنند که این می‌تواند علت حذف و کاهش فروشگاه‌ها در وب تاریک باشد.

منبع: سایبربان

نظرات