تیر ۲۲
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

ابداع روش‌هایی برای استفاده مؤثر از واقعیت مجازی

کارشناسان روس در حال ابداع روش‌هایی برای استفاده مؤثر از واقعیت مجازی هستند.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ خبرگزاری تاس (TASS) در گزارشی تازه اعلام کرد محققان انستیتوی انفورماتیک و اتوماسیون سن‌پترزبورگ (SPIIRAS) در حال ابداع متدهایی برای استفاده مؤثر از واقعیت مجازی هستند. 

آندری چیچولین (Andrey Chechulin)، مدیر این طرح و کارشناس برجسته آزمایشگاه مسائل امنیت رایانه انستیتوی مذکور در گفتگو با تاس اعلام کرد:

گام بعدی در توسعه رابط‌های کامپیوتری قطعاً واقعیت مجازی خواهد بود. در حال حاضر واقعیت مجازی در پویاترین حوزه‌ از اینترفیس‌ها همچون بازی‌های رایانه‌ای (عینک‌های VR) مورداستفاده قرار می‌گیرد، اگرچه برنامه‌های امنیت اطلاعات در استفاده از اینترفیس‌ها عقب‌مانده‌اند و درک درستی نیز از چگونگی به‌کارگیری اطلاعات در راستای امنیت هم‌زمان با بهره‌مندی از کل فضای مجازی پیرامون انسان وجود ندارد.

به گفته وی در قالب این طرح محققان یک سری مطالعاتی انجام می‌دهند تا بفهمند چگونه انسان اطلاعات را از طریق رابط‌های جدید دریافت می‌کند. به اعتقاد وی، این متدها به استفاده از رابط‌های واقعیت مجازی در مراکز مانیتورینگ امنیت سایبری کمک شایانی خواهد کرد. این کارشناس اظهار داشت:

نمی‌شود همانند برخی سیستم‌های امروزی فضا را فقط با متن پر کرد، زیرا اپراتور در چنین حالتی قادر به واکنش سریع به رخدادها نخواهد بود. به همین دلیل در حال حاضر اینفوگرافیک محبوبیت بیشتری کسب می‌کند، ضمن‌اینکه با استفاده از این روش‌ها تعامل ساده و مؤثری نیز با رابط‌های مجازی هنگام کار با کلان داده برقرار خواهد شد. ما باید بفهمیم کدام‌یک از اشکال انعکاس اطلاعات به بهترین وجه توسط انسان قابل‌درک خواهد بود، چه باید کرد که فرد درعین‌حال که از کل فضای مجازی استفاده می‌کند، در این فضا به‌سرعت و بدون خطا اطلاعات را دریافت کند. نتیجه کار ما نه‌تنها یک متدولوژی، بلکه مدلی از یک سیستم پردازش اطلاعات در واقعیت مجازی خواهد بود. 

 طبق گزارش تاس، این طرح از سوی بنیاد تحقیقات پیشرفته روسیه (RFBR) که در سال 1992 به دستور رئیس‌جمهور روسیه و با ابتکار عمل بزرگ‌ترین دانشمندان روسیه تشکیل‌شد، حمایت مالی می‌شود. هدف اصلی این بنیاد حمایت از آثار علمی پژوهشی در کلیه حوزه‌های علوم پایه است.

منبع: سایبربان

نظرات