تیر ۲۶
دبیر خبر | ۱۲ آبان ۱۳۹۷

گزارشی از دسترسی کاربران به جریان اطلاعاتی اینترنت

بر اساس گزارش منتشر شده توسط یک سازمان آماری حوزه اینترنت، میزان محدودیت های کاربران در مسیر دستیابی به اطلاعات در اینترنت در سراسر جهان در خال افزایش است.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ بر اساس مقاله منتشر شده توسط وب سایت ورج در این گزارش آمده است که دولت ها در بخش های مختلف جهان تلاش می کنند کنترل بیشتری بر روی داده های تبادل شده توسط کاربران داشته باشند. این هشتمین سال متوالی است که گزارش ها نشان دهنده افزایش محدودیت های کاربران اینترنت در دسترسی به جریان اطلاعات هستند.

مارک آبراموویتز، رییس مرکز تحقیقاتی منتشر کننده این گزارش، در مصاحبه ای با خبرنگاران اعلام کرد "در حالی که اینترنت در گذشته ابزاری برای انتشار آزادانه اطلاعات به حساب می آمد امروزه با چالش های زیادی از سوی برخی از دولت ها مواجه شده". به گفته وی انتشار اخبار نادرست که از آن با عنوان Fake News یاد می شود در کنار محدودیت هایی که کشورهایی نظیر چین بر روی کاربران خود اعمال می کنند از جمله بزرگترین مشکلات کاربران اینترنت در جهان است. همچنین انعکاس نادرست اخبار نیز می تواند منجر به بروز مشکل برای شهروندان و خبرنگاران در کشورهای مختلف جهان شود. در این گزارش همچنین آمده است به دلیل لغو قوانین موسوم به بی طرفی شبکه (net neutrality) در ایالات متحده، شاخص آزادی اینترنت در این کشور در سال 2018 با کاهش روبرو شده است و دولت چین نیز به دلیل ایجاد سامانه های پایش کاربران و برگزیده کردن محتوای وب سایت ها یکی از بزرگترین چالش ها برای کاربران پرتعداد اینترنت در این کشور را ایجاد کرده است. بخش دیگری از گزارش به درگیری های ایجاد شده بین مردم به دلیل انتشار اطلاعات نادرست در فضای مجازی اشاره شده و از کشورهایی نظیر سریلانکا و هند به عنوان نمونه هایی از کشته شدن مردم به دلیل اخبار نادرست فضای مجازی یاد شده است. بر اساس آنچه در جمع بندی این گزارش آمده اینترنت و شبکه های اجتماعی از هدف اصلی خود که نزدیک کردن انسان ها به یکدیگر و ارائه خدماتی برای بهبود روابط اجتماعی و انسانی است فاصله گرفته و به ابزاری برای برنامه ریزی حملات تروریستی و انتشار اطلاعات جعلی تبدیل شده است.

نظرات