آبان ۱۱
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۲ شهریور ۱۳۹۹

پیشنهاد آزمایش اولین تجهیزات بومی 5G در روسیه

اپراتورهای مخابراتی روسیه برای آزمایش تجهیزات بومی 5G پیشنهاد دریافت کردند. 

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ خبرگزاری تاس در گزارشی اعلام کرد اپراتورهای مخابراتی روسیه برای آزمایش نخستین تجهیزات بومی 5G پیشنهاد دریافت کردند. 

آلِک ایوانوف (Oleg Ivanov)، معاون وزیر ارتباطات، توسعه دیجیتال و رسانه‌های جمعی روسیه در این خصوص گفت امکان استفاده از محصولات بومی جهت راه‌اندازی نسل پنجم شبکه تلفن همراه به‌جای ساخت شبکه‌های ارتباطی نسل پنجم با تجهیزات خارجی به‌کارگیری فناوری‌های 5G را در روسیه یک سال به جلو می‌اندازد. او اعلام کرد:

ما یک کارگروه در قالب طرح ملی «اقتصاد دیجیتال» در ارتباط با این مسئله تشکیل دادیم. همکاران حوزه صنعت به اپراتورهای مخابراتی پیشنهاد کردند در آزمایش محصولات بومی شرکت کنند. [اپراتورها] نیز علاقه‌مند شده و در حال بررسی این پیشنهاد هستند.

به گفته ایوانوف، یکی از موانع به‌کارگیری پیش از موعد 5G در روسیه دستیابی به محدوده فرکانس لازم خصوصاً 3.8-3.4 گیگاهرتز است. وزارت ارتباطات و دیگر سازمان‌های مربوطه در حال بررسی امکان استفاده از باندهای اصلی 2.4-2.3 گیگاهرتز، 2.7-2.5 گیگاهرتز، 4.99-4.4 گیگاهرتز و همچنین باند موج میلی‌متری بالای 24 گیگاهرتز هستند. این مقام دولتی اظهار داشت:

متأسفانه تبدیل باند 3.8-3.4 گیگاهرتزی پیچیده بوده و نمی‌توان سریع اقدام به این کارکرده و فقط روی این باند متمرکز شد. برخی از سازمان‌های نظامی استفاده از این باند را اغلب غیرممکن می‌دانند، اما ما با گفتگوهای دوطرفه به کار ادامه خواهیم داد. به‌محض یافتن امکانات لازم از آن استفاده خواهیم کرد. علاوه بر این، تبدیل طیف موردنیاز نیز بسیار پرهزینه بوده و مرحله اول سرمایه‌گذاری در آن نیازمند 360 میلیارد روبل است. 

بر اساس طرح فدرال «زیرساخت اطلاعات» طرح ملی «اقتصاد دیجیتال» استفاده از شبکه‌های 5G در شهرهای پرجمعیت روسیه تا پایان سال 2021 می‌بایست آغاز شود. اما تاکنون اپراتورهای مخابراتی فرکانس‌های لازم را ازجمله 3.4-3.8 که برای محیط‌های شهری بهینه‌ترین در نظر گرفته‌شده برای این کار اختصاص نداده‌اند و فقط برخی سازمان‌های نظامی و مخابراتی از آن استفاده می‌کنند.

 

منبع: سایبربان

نظرات