اسفند ۰۱
دبیر خبر | ۳۱ شهریور ۱۳۹۷

هدایت نانوروبات ها با نور

پژوهشگران روشی برای کنترل نانوروبات ها از طریق نور به وجود آورده اند.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان، به نقل از «IEEE»؛ دانشمندان از مدت ها قبل در حال توسعه ی روبات هایی در ابعاد نانو هستند؛ زیرا این ابزارها از کاربردهای گسترده ای برخورداراند؛ اما یکی از اصلی ترین چالش های این نوآوری ها شیوه ی به حرکت در آوردن آنها است.

پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین موفق به کشف یک پدیده ی فیزیکی شده اند که بر پایه ی آن نانوذرات نیمه هادی زمانی که در یک میدان مغناطیسی قرار می گیرند به نور واکنش نشان می دهند. این ویژگی باعث می شود تا بتوان نانوروبات ها را با استفاده از نور هدایت کرد.

محققان تنها با استفاده از میکروسکوپ نوری موفق شدند از طریق مشاهده میزان واکنش ذرات به نور، سیلیکون های نیمه هادی و نانوذرات طلا را از یکدیگر تفکیک کنند. این شیوه نسبت به نمونه های مشابه بسیار ارزان قیمت تر و بدون نیاز به تماس است. عملکرد این شیوه به این گونه است که در زمانی که نور به نانوسیم های نیمه هادی برخورد کند، الکترون ها آزاد شده، جریان الکتریکی و قطبش آن تغییر می کند.

به علاوه محققان باور دارند از ترکیب نوری/الکتریکی یاد شده می توان برای تنظیم مجدد سوییچ های میکرو یا نانومکانیکال استفاده کرد. همچنین از آن می توان برای  برنامه ریزی میکروماشین ها با کاربردهای پزشکی بهره گرفت. از طرفی به کمک آن امکان رساندن دارو به عضو مورد نظر بیمار و تنظیم سرعت و جهت نانوروبات مسئول این کار به وجود می آید.

نظرات

8 + 6 =