مرداد ۲۱
دبیر خبر | ۸ مرداد ۱۳۹۹

طراحی سامانه هوشمند تایید اصالت فرش دستباف ایرانی توسط محققان کشور

محققان دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای اولین بار در جهان سامانه هوشمندی تایید اصالت فرش دستباف ایرانی را طراحی کردند

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امیرحسین روشن‌ضمیر دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر و بنیان‌گذار و مدیرعامل استارتاپ «چمروش» گفت: هدف ما در این تیم، به‌کارگرفتن فناوری‌های دیجیتال به منظور شناسایی، حفظ و تقویت اصالت فرش دستباف ایران است.  
وی افزود: متاسفانه امروزه کپی برداری از طرح‌های فرش دستباف ایران در کشورهایی مانند پاکستان، هند، نپال و حتی چین و همینطور تقلب در مورد اصالت و کیفیت آن به این هنر دیرپا و ارزشمند لطمه جدی وارد کرده است. 
روشن‌ضمیر ادامه داد: از این رو بکارگیری فناوری های دیجیتال ازجمله اینترنت اشیاء ، بلاک چین و پردازش تصویر کاربرد ویژه و جذابی در مورد فرش دستباف ایرانی میتواند داشته باشد که توسط استارتاپ چمروش در حال طراحی و پیاده سازی است.  
به گفته وی، طراحی نوآورانه برای یکپارچه‌سازی این فناوری‌ها به شکلی  است که مانع انجام تقلب در مورد محل تولید فرش می‌شود و از طرف دیگر فرش اصالت دار و تاریخچه دار را از سایر فرش‌ها متمایز می‌کند.  
دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی افزود:  بیش از ۳۰ محقق، متخصص، کارشناس داخلی و خارجی در این پروژه نوآورانه و ملی مشارکت می‌کنند. 
وی تأکید کرد: هدف از این اختراع اصالت بخشیدن به فرش دستباف ایرانی و تشخیص فرش‌های تقلبی است به این صورت که اینترنت اشیاء مبدأ تولید فرش را شناسایی کرده و به همراه روایتی از بافت آن ذخیره و در دفتر کل الکترونیکی ثبت می‌کند. 
روشن‌ضمیر ادامه داد: سپس پردازش تصویر الگوی بافته‌شده فرش را با استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات شناختی تجزیه‌وتحلیل می‌کند تا هویت و اثرانگشت دیجیتالی فرش را تولید کند که این هویت برای هر فرش دستباف کاملاً انحصاری و غیرقابل تکرار است و درنهایت بلاک چین روایت و هویت دیجیتالی فرش را در یک سیستم غیرمتمرکز ثبت می‌کند بطوریکه صحت این اطلاعات غیرقابل تغییر بوده و به‌وسیله اپلیکیشن موبایل قابل راست آزمایی است.  
  
روشن‌ضمیر بنیان‌گذار و مدیرعامل استارتاپ چمروش بابیان اینکه این سامانه ارزش ذاتی فرش دستباف اصالت دار را تقویت می‌کند، اضافه کرد: اثبات مبدأ تولید فرش توسط اینترنت اشیاء، امکان ادعای مالکیت بر فرش توسط بلاک چین، ایجاد وفاداری در مشتری توسط برنامه تلفن همراه، تأکید بر منحصربه‌فرد بودن با استفاده از پردازش تصویر، تأیید اصالت و قدمت فرش توسط اثرانگشت دیجیتالی، افزایش ارزش فرش با ایجاد اعتماد و تهیه روایت و سابقه فرش ازجمله شش مزیت اصلی این طرح به شمار می‌رود. 
گفتنی است محمد رحمتی، مهدی شجری، امیرحسین روشن‌ضمیر و سروش ضیایی نژاد محققان این پروژه در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند.
 

منبع: فارس

نظرات