اسفند ۱۰
دبیر خبر | ۱۸ فروردین ۱۳۹۸

شورای اخلاقیات هوش مصنوعی گوگل منحل شد

شورای اخلاقیات هوش مصنوعی گوگل که در تاریخ هشتم فروردین تشکیل‌شده بود، منحل شد.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ در تاریخ هشتم فروردین گوگل شورایی برای بررسی مسائل اخلاقی مرتبط با پروژه‌های هوش مصنوعی خود تشکیل داد و حالا خبر رسیده که اعتراضات گسترده به عضویت برخی افراد در این شورا گوگل را بر آن داشته تا این شورا را منحل کند.
در پانزدهم فروردین امسال گوگل به هیئت مشاوره تکنولوژی‌های پیشرفته خود خبر داد که این شورا را منحل خواهد کرد. گفته می‌شود یکی از اعضای آن به خاطر اظهاراتش پیرامون هویت جنسی مورد انتقادات شدید قرارگرفته و دیگری به خاطر تلاش در بازگرداندن گوگل به پروژه‌های نظامی هدف انتقادات قرارگرفته است.

بیانیه رسمی گوگل دراین‌باره به شرح زیر است:

روشن است که در شرایط کنونی این شورا نمی‌تواند کارکرد مورد انتظار را داشته باشد. بنابراین ما پایان فعالیت آن را اعلام می‌کنیم. البته همچنان در کارمان روی مسائل مهمی که به‌واسطه هوش مصنوعی به وجود خواهند آمد مسئولیت‌پذیر خواهیم بود.

گوگل برای پیشبرد پروژه‌های هوش مصنوعی خود دست به دامن مشاورانی در خارج از شرکت شد تا اخلاقیات را در تکنولوژی‌های سؤال‌برانگیزی موردبررسی قرار دهد که کارکنان واحد مهندسی نرم‌افزار آن توسعه می‌دهند. اما مواضع افرادی که در این شورا عضویت پیدا کردند به‌گونه‌ای بود که کل ماهیت آن را زیر سؤال برد.

منحل شدن این گروه در اصل زمانی شروع شد که الساندرو آکویستی، پروفسور فناوری اطلاعات و سیاست عمومی دانشگاه کارنگی ملون از کار خود استعفا داد. او پیش‌تر نفر شماره یک این گروه در انتشار اسنادی بود که توسط شورا در اختیار عموم مردم قرار می‌گرفت.

درهرحال امید می‌رود که مناقشه بر سر اعتبار اعضای این شورا زمانی از بین برود و گوگل درنهایت موفق شود یک شورای واقعی را برای بررسی اخلاقیات حوزه هوش مصنوعی توسعه دهند.

نظرات

1 + 12 =