بهمن ۰۱
دبیر خبر | ۲۸ اسفند ۱۳۹۷

شناسایی سیستم جاسوسی صنعتی انگلیس

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور: «ایزو» یک سیستم جاسوسی صنعتی برای انگلیسی‌ها است.

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در نخستین پنل تخصصی«ارائه الگوی مدیریت و ارزیابی ریسک با رویکرد پدافند غیرعامل- مؤلفه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری» تأکید کرد که نماد «ایزو» یک سیستم جاسوسی صنعتی هستند. او همچنین باور دارد که آمریکایی‌ها در پدافند غیرعامل شاگرد پانزدهم جهان هم نیستند.

اعتقاد نداشتن به رویکردهای خارجی از اصول پدافندی است. سردار جلالی با گفتن این حرف می‌گوید که آمریکا برای کنترل فضای غیرنظامی در دنیا نقشه‌هایی دارد و  برای پایش موضوع تولید و کنترل علم و دانش در حوزه تکنولوژی و صنعت سازکاری را به عنوان آی اس آی (ISI) ایجاد کرده است. به گفته جلالی با این ابزار میزان رشد و پیشرفت علم و مدیریت دانش جهانی را انجام می‌دهد:

رصد، پایش، تولید، جهت‌دهی و مدیریت کنترل دانش در کُنه مسئله آی اس آی (ISI) پنهان است، لذا با متوجه شدن این موضوع تصمیمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی اتخاذ شد مبنی بر این‌که بایستی در کشور (ISI) مختص به خودمان داشته باشیم، این نباید باشد که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها شاخص بدهند و ما تبعیت کنیم، موضوعات دیگری نیز در جهان بدین‌صورت توسط آمریکایی‌ها مدیریت می‌شود مثل: کنترل بیماری‌ها که در قالب مقررات و استانداردها (WHO؛ سازمان بهداشت جهانی ملل متحد( اعلام می‌شود و در همه جای دنیا پزشکان و همه سیستم‌های درمانی را مقید می‌کند تا به این استانداردها پایبند باشند، ولی در اصل این استانداردها یک ابزار با لایه‌های پنهان برای رصد و پایش و جمع‌آوری اطلاعات هستند.

جلالی همچنین به ابزار جمع‌آوری سیستم ISO اشاره می‌کند و آن را ابزاری می‌داند که توسط انگلیسی‌ها درست‌شده است تا اشراف و کنترل بر دانش، صنعت، تکنولوژی، مسیر تولید و همه اجزاء صنایع را داشته باشند:

حذف ایزو و یا استانداردهای بین مللی این‌چنینی که به عبارتی ابزار جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات غرب است، نیاز به جایگزین دارد ما باید در این حوزه نیز به خودکفایی و خود اتکایی برسیم، در خود اتکایی و خودکفایی ملی بازتعریف استانداردها، الگوها و ساختارها بر مبنای الگوی ایرانی اسلامی و بومی لازم و ضروری است.

کفار نباید بر مسلمین تسلط پیدا کنند

سردار «غلامرضا جلالی» پرداختن و کنکاو در موضوعات پدافند غیرعامل را کنکاشی در موضوعات علمی و فناورانه نو می‌داند و معتقداست که پدافند غیرعامل یک ارزش ملی است:

در سند راهبردی پدافند غیرعامل کشور چند نکته وجود دارد که به‌عنوان اصول و ارزش تنظیم‌شده است لذا بررسی و مطالعه در حوزه پدافند غیرعامل بایستی بر اساس این اصول و ارزش‌ها طرح، برنامه‌ریزی و مطالعه شود. تلاش شده که این ارزش‌ها برگرفته از مفاهیم دینی و قرآنی باشد. به‌عنوان‌مثال نپذیرفتن تسلط کفار بر مسلمین که یک اصل پدافند غیرعامل است و به گفته برخی مفسران، جزء اراده الهی است.

آمریکایی‌ها شاگرد پانزدهم جهان هستند

ازنظر جلالی آمریکایی‌ها به لحاظ تولید علم در پدافند غیرعامل استاد تولید اسناد علمی (Document) هستند، اما درصحنه عمل شاگرد پانزدهم جهان هم نیستند:

به‌عنوان‌مثال شما طوفان کاترینا در کوبا و امریکا را مقایسه کنید، نحوه مواجه این دو کشور در این بلای طبیعی بسیار جالب است، در کوبا که به اصطلاح یک کشور جهان سوم است، شاهد کاهش اثر طوفان، کاهش تلفات ناشی از طوفان، مدیریت خوب در صحنه هستیم ولی در امریکا با سطح بالای تولید دانش در حوزه پدافند غیرعامل خسارات بیشتری را نسبت به کوبا شاهد هستیم.

از دیدگاه جلالی هر کشوری که زیاد مورد تهدید زیاد قرار بگیرد، از رشد علمی قابل‌توجهی برخوردار است: «یکی از سوا لاتی که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها دوست دارند بدانند این است که ما در پدافند سایبری چه‌کاری انجام داده‌ایم که آن‌ها دیگر نمی‌توانند به نطنز و تأسیسات هسته‌ای ما نفوذ کنند، برای آن‌ها واقعاً مهم است که بدافزار استاکس نت (Stuxnet) را چگونه ما مهار کردیم و اجازه ندادیم به سیستم‌های هسته‌ای ما آسیبی برساند.

Big Data ما نباید دست دشمنان باشد

جلالی معتقد است که غربی‌ها ادعا می‌کنند که در فضای سایبری گنبد آهنینی طراحی کرده‌اند اما این‌طور نیست. او به تهدیداتی که کشور را در معرض خطر قرار داده اشاره می‌کند و می‌گوید:

 موضوعاتی که ما را تهدید می‌کند، حداکثر تکنولوژی است که دشمن(آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها) در اختیار دارد، به‌عنوان‌مثال داده‌کاوی (Data Minning) در شبکه‌های اجتماعی و علیه کشور ما انجام می‌شود، دشمنان با استفاده از (Big Data) ایرانیان بر جزئی‌ترین فرآیندهای سیاسی، اجتماعی و اطلاعاتی ما اشراف دارند، این در حالی است که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ما نمی‌توانند تا این حد اشراف داشته گسترده باشند، دشمنان ما به‌طور کامل از دانش روز و اطلاعات و زیرساخت‌های شرکت‌های پیشرفته داشته باشند. اگر ما بتوانیم با این تهاجم‌ها مقابله کنیم یک پله بالاتر آن‌ها خواهیم بود و اکنون ما به این دانش دسته یافته‌ایم و می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

باید ارز دیجیتالی در کشور تولید کنیم

او رمز ارزها را نیز هم یک فرصت خواند و هم یک تهدید و اذعان داشت که نباید بگذاریم آمریکایی‌ها برای این نوع از رمز ارزها قوانین بچینند. ما باید رمز ارز را در داخل کشور تولید کنیم و تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم: « این موضوعات باید در دانشگاه‌ها مطرح و بررسی شود و این مطالب کاملاً علمی و تکنولوژیک می‌باشد و اگر این موضوع به درستی مدیریت شود به نوعی هم از فرصت‌های تکنولوژی استفاده کرده‌ایم وهم توانایی پاسخ به تهدیدات را در خود ایجاد کرده‌ایم.

نظرات

18 + 2 =