آذر ۰۸
دبیر خبر | ۱ آذر ۱۳۹۹

سوءاستفاده از هوش مصنوعی برای هک پهپاد ها و خودروها

کارشناسان امنیت سایبری هشدار می‌دهند که در آینده نزدیک می‌توان از هوش مصنوعی برای هک کردن پهپاد ها و خودروها سوءاستفاده کرد.

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان به نقل از زد دی نت، متخصصان امنیتی می‌گویند حفره‌های امنیتی متعددی در وسایل نقلیه هوشمند امروزی و نیز پهپادهای خودران وجود دارد که شناسایی آن‌ها با ابزار هوش مصنوعی به‌سادگی ممکن است.
بر همین اساس هکرها می‌توانند آسیب‌پذیری‌های یادشده را به‌سادگی شناسایی کرده و حملاتی را برعلیه خودروها و پهپاد ها انجام داده و حتی کنترل آن‌ها را در دست بگیرند. این امر می‌تواند به تهدید جانی سرنشینان خودروهای مختلف منجر شود و حتی منجر به کنترل پهپادهای در حال پرواز توسط هکرها شود.
بررسی‌هایی که در این زمینه به طور مشترک توسط ترندمیکرو، یوروپل و سازمان ملل انجام‌شده نشان می‌دهد که اگرچه هوش مصنوعی مزایای زیادی برای انسان‌ها دارد، ولی تهدیدهای تازه‌ای را نیز برای جوامع بشری به وجود می‌آورد که منجر به شکل‌گیری انواع جدید جنایت و فعالیت‌های تخریبی می‌شود.
از همین رو شرکت‌های سازنده پهپاد ها و خودروها باید استانداردهای امنیتی تولیدات خود را ارتقا دهند و از نرم‌افزارها و سخت‌افزاری پیشرفته‌ای استفاده کنند که به‌سادگی قابل هک کردن نباشند.
مسئله نگران‌کننده امکان سوءاستفاده از هوش مصنوعی برای کشتار انسان‌ها با استفاده از خودروهای خودران و پهپادهاست. به‌عنوان‌مثال می‌توان با بهره‌گیری از آسیب‌پذیری‌های نرم‌افزاری خودروهای خودران کاری کرد که این خودروها عابران پیاده را در خیابان‌ها تشخیص ندهند و با برخورد با آن‌ها موجب کشتارشان شوند. از همین رو ارتقای قابلیت‌های امنیتی خودروهای خودران کاملاً ضروری است.

منبع: فارس

نظرات