آبان ۰۸
دبیر خبر | ۲۳ اسفند ۱۳۹۷

زمان طلایی تشکیل اتحادیه جهانی سایبری رسید

خلاقیت ایران در تشکیل اتحادیه فضای سایبری، می‌تواند گره‌گشای مشکلات ناشی از بی بند و باری در دنیای صفر و یکی باشد.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ حمله سایبری به شبکه برق ونزوئلا و اعلام رسمی رئیس‌ جمهور این کشور، مبنی بر دست داشتن ایالات‌ متحده در این حمله، دنیا را وارد فاز تازه‌ای از رخدادهای سایبری نمود و بار دیگر، بر لزوم تشکیل یک اتحادیه بین‌المللی برای سامان دادن به رویدادهای این عرصه، تأکید کرد.

این موضوع، نشان داد که آمریکا، به‌عنوان اصلی‌ترین صاحب فضای مجازی و زیرساخت‌های سایبری در جهان، همچنان بزرگ‌ترین مالک و بهره‌بردار بدافزارهای اینترنتی نیز هست و از این ابزار نوظهور، قطعاً برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود، بهره‌برداری خواهد نمود.

گرچه ممکن است هیچ‌گاه سند متقنی، برای اثبات این ادعای دولت ونزوئلا پیدا نشود؛ اما استمداد مادورو از ایران، سازمان ملل و سایر کشورها نظیر: چین و روسیه، برای اجرای تحقیقات در مورد حمله سایبری اخیر، می‌تواند فصل تازه‌ای در روابط خارجی ایران، با دولت‌های دیگر باز کند.

جمهوری اسلامی ایران، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین قربانیان حملات سایبری در جهان، می‌تواند در برهه کنونی، گام بزرگی برای تشکیل یک اتحادیه بین‌المللی در فضای مجازی بردارد و با همکاری قدرت‌های سایبری جهان، مانند: روسیه و چین، دست آمریکا را در تاخت‌وتاز در این فضا ببندد.

مقامات آمریکایی، هیچ‌گاه نتوانسته‌اند اشتیاق خود را مبنی بر تشکیل شورای امنیت سایبری، پنهان نمایند و در صحبت‌هایشان، همواره بر این موضوع، تأکید می‌کنند. آنان تاکنون نتوانسته‌اند کشورهای دیگر را در این زمینه، با خود همراه نمایند. به ادعای کارشناسان، سران کاخ سفید، از مقبولیت عام در میان دیگران، حتی متحدان خود، برخوردار نیستند و همین مسئله، مانع از دستیابی آن‌ها به هدف بالا، شده است.

به‌ بیان‌ دیگر، علنی شدن خصومت آمریکا در فضای سایبری با کشورهای مخالف خود و رخدادهای اخیر ونزوئلا، می‌تواند فرصتی طلایی در اختیار جمهوری اسلامی ایران و هم‌پیمانانش در دنیای سایبر باشد.

منبع:

نظرات