آبان ۰۶
دبیر خبر | ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

جدا شدن اینترنت روسیه از جهان یک قدم به واقعیت نزدیک‌تر شد

دومای دولتی که در واقع مجلس سفلا یا یکی از دو مجلس قانون‌گذاری در روسیه به شمار می‌رود، لایحه جدیدی را امضا کرده که به سیاستمداران این کشور اجازه می‌دهد در صورت نیاز، اینترنت روسیه را از جهان جدا کنند.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ این لایحه جنجال‌برانگیز که کارشناسان به آن لقب اینترنت حکومتی «sovereign internet» را داده‌اند قرار است تا تاریخ دهم آبان ماه امسال به قانون بدل شود و گفته می‌شود فراهم کردن زیرساخت آن چیزی در حدود ۴۶۰ میلیون دلار هزینه خواهد برد.

البته این لایحه هدف ندارد تا زیرساخت‌ها و منابع اینترنت روسیه که به آن مصطلحاً runet گفته می‌شود را از دیگر کشورها جدا کند. در واقع این لایحه به‌منظور ایجاد امنیت و حفظ قدرت سران این کشور بوده تا آن‌ها بتواند در شرایطی نظیر نفوذ عاملی بیگانه برای غیرفعال سیستم، کنترل اینترنت را در دست بگیرند.

تلاش این کشور برای جدا کردن اینترنت روسیه، در تمامی دنیا زیر سؤال رفته و کارشناسان باور دارند که این کشور سعی دارد بدین شکل عملکرد شبکه ارتباط جهانی را کاهش دهد.

علاوه بر این گفته‌شده که با جدا شدن اینترنت روسیه، اعمال سانسور حکومتی رو محتوای اینترنت بسیار راحت‌تر از قبل می‌شود. البته وضعیت کنونی مردم روسیه چندان مساعد نیست چراکه استفاده از Vpn در این کشور جرم بوده و قوانین ضد تروریستی مبهمی بر وب روسی حاکم است.

کارشناسان مدعی شده‌اند که چالش‌های زیادی بر سر راه دولت روسیه برای محدود کردن اینترنت و به راه انداختن اینترنت حکومتی قرارگرفته که یکی از آن‌ها ساخت یک سیستم نام دامنه (DNS) ملی است.

بدین ترتیب اگر لایحه مذکور به قانون تبدیل شود، پیش از راه انداختن اینترنت مستقل از جهان، ISPهای روس مجبور می‌شود تمام ترافیک اینترنت داخلی این کشور را راهی سرور‌های نظارتی واقع در روسیه کنند. به‌هرحال تصویب چنین قانونی می‌تواند قدمی رو به عقب برای شهروندان روسیه باشد.

منبع:

نظرات