خرداد ۱۵
سما سمیعیان
دبیر خبر | ۷ فروردین ۱۳۹۹

توسعه تست صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی در اسرائیل

به گفته کارشناسان، تیم اضطراری ملی اسرائیل در نظر دارد به کمک پلتفرم مبتنی بر هوش مصنوعی علائم ویروس کرونا را ردیابی و شناسایی کند.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ کارشناسان معتقدند که تیم اضطراری ملی به رهبری دانی گُلد (Dani Gold)، رئیس اداره توسعه و تحقیق دفاعی (DDR&D) همچنان به شناسایی و توسعه راه‌حل‌های فنی پیشرفته برای کمک به مبارزه با شیوع ویروس جهانی کرونا ادامه می‌دهد.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل (IMoD) این تیم در حال حاضر معامله‌ای با «Vocalis Health»، استارت‌آپ اسرائیلی انجام داده است؛ این شرکت در حال توسعه پلتفرم مبتنی بر هوش مصنوعی است که به منظور تشخیص علائم ویروس مرتبط با سیستم تنفسی بیمار از طریق نمونه‌برداری صوتی مشکلات سلامت را ردیابی و نظارت می‌کند.

آزمایشی – که در روزهای آتی شروع خواهد شد – با استفاده از برنامه تلفن همراه توسعه یافته به‌وسیله شرکت اسرائیلی، صدای ناقل‌ها و بیماران مبتلا به کووید-19 را نمونه‌برداری خواهد کرد. این نمونه‌های صوتی به کمک یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل می‌شوند تا اثر انگشت منحصر به فرد بیماران و ناقل‌ها را شناسایی کنند. این اطلاعات در تشخیص اولیه و نظارت بر وخامت یا بهبود سلامت بیماران مفید خواهند بود. تست صوتی فوق، نتیجه همکاری اداره توسعه و تحقیق دفاعی در وزارت دفاع اسرائیل و استارت‌آپ Vocalis Health است.

در چارچوب این مقاله، ضبط صداها از ناقل‌ها، بیماران و عموم مردم از طریق یک برنامه تلفن همراه جمع‌‎آوری خواهد شد. سپس صداهای ضبط شده به‌وسیله شبکه‌های عصبی تجزیه و تحلیل می‌شوند. هدف این مقاله، توسعه الگوریتم منحصر به فرد مبتنی بر یادگیری ماشینی و ویژگی‌های صوتی با هدف ارزیابی‌های اولیه پزشکی و نظارت بر علائم و شرایط بیماران است.

مزیت سیستم نظارتی این است که می‌توان از راه دور به منظور جلوگیری از شیوع بیماری و اضافه بار سیستم مراقبت‌های بهداشتی ملی از آن استفاده کرد.

استارت‌آپ اسرائیلی که به‌وسیله تال وِندرا (Tal Wendrow) و شادی حسن (Shady Hassan) تأسیس شده است، عضوی از بنیاد سرمایه‌گذاری «aMoon»، مراکز پزشکی رابین و شِبا (Rabin and Sheba)، مرکز علمی آفِکا (Afeka) و گروه‌های تحقیقاتی اضافی از جامعه دانشگاهی و ارتش اسرائیل محسوب می‌شود.

تحقیق یاد شده با همکاری مؤسسات پزشکی در اراضی اشغالی و خارج از آن از جمله مراکز پزشکی رابین و شِبا، بیمارستان‌‎های بیلینسون و شارون (Beilinson and Sharon)، اداره توسعه و تحقیق دفاعی در وزارت دفاع به سرپرستی یانیف روتِم (Yaniv Rotem)، مؤسسات دانشگاهی مانند : کالج مهندسی آفِکا و ارتش رژیم صهیونیستی انجام شده است. نتایج اولیه مطالعه طی 4 تا 6 هفته پیش‌بینی می‌شود.

منبع: سایبربان

نظرات

10 + 9 =