مهر ۰۸
دبیر خبر | ۲۵ شهریور ۱۳۹۹

ترفند جالب چینی‌ها؛ فروش نرم افزار تیک‌تاک بدون الگوریتم‌های اصلی

جدیدترین راهکار چینی‌ها این است که به طرف آمریکایی اعلام کرده‌اند اگر تیک تاک را می‌خواهند باید قید الگوریتم‌های اصلی آن را بزنند.

به گزارش کارگروه شبکه های اجتماعی سایبربان جدال آمریکا و چین بر سر فناوری همچنان ادامه دارد و دو طرف از هر زاویه‌ای که شده باشد به یکدیگر حمله کرده و گوشه و کنایه می‌زنند. آخرین نزاع این دو گروه بر سر نرم‌افزار تیک‌تاک است و آمریکا قصد دارد با نیروی فوق تجاری و بر اساس اجبار آن را از چینی‌ها بخرد. جدیدترین راهکار چینی‌ها این است که به طرف آمریکایی اعلام کرده‌اند اگر تیک تاک را می‌خواهند باید قید الگوریتم‌های اصلی آن را بزنند.
شرکت چینی بایت دنس که شرکت مادر تیک‌تاک است، قصد دارد این اپلیکیشن ویدیویی را بدون الگوریتم اصلی آن در آمریکا به فروش برساند. روزنامه South China Morning Post به نقل از یک منبع آگاه در این کشور نوشته است که بایت دنس کد سورس اصلی اپلیکیشن تیک‌تاک را به هیچ خریدار آمریکایی نخواهد داد اما تیم فناوری تیک‌تاک در آمریکا می‌تواند الگوریتم جدیدی طراحی کند.
الگوریتم تیک‌تاک باعث می‌شود صفحه اصلی اپلیکیشن که بانام صفحه "برای شما" شناخته می‌شود، جدیدترین ویدیوها و ترندها را به کاربران برنامه نشان دهد.
کارشناسان پیش‌ازاین اظهار کرده بودند هر شرکتی که فعالیت‌های آمریکایی تیک‌تاک را خریداری کند، اگر اپلیکیشن را بدون الگوریتم دریافت کند با شرایط دشواری مواجه می‌شود زیرا این فناوری برتر از فناوری مورداستفاده رقیبان است و اگر تیک‌تاک بدون الگوریتم فروخته شود، خریداران جدید باید الگوریتمی برای جایگزینی آن طراحی کنند.
گزارش‌هایی که پیش‌ازاین منتشرشده حاکی از آن‌اند که دولت چین اواخر ماه میلادی گذشته در فهرست صادرات فناوری خود تغییراتی اعمال نموده که به‌موجب آن شرکت‌های چینی را ملزم به آن خواهند شد که پیش از صادرات فناوری خود موافقت دولت چین را کسب کنند. کارشناسان می‌گویند الگوریتم تیک‌تاک هم تحت چنین فهرستی قرار می‌گیرد. بایت دنس با فروش تیک‌تاک بدون الگوریتمهای کلیدی می‌تواند دارایی‌های تیک‌تاک در آمریکا را بدون کسب موافقت وزارت بازرگانی چین به فروش برساند.
بایت دنس تا سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر  (فردا) مهلت دارد فعالیت‌های آمریکایی خود را به یک شرکت آمریکایی واگذار کند. ترامپ ماه گذشته دو فرمان اجرایی صادر کرد که بایت دنس را ملزم کرد دارایی‌های تیک‌تاک در آمریکا را به فروش رساند در غیر این صورت با ممنوعیت در آمریکا روبرو می‌شود. همچنین طبق حکم ترامپ، شرکت‌هایی آمریکایی از ۲۰ سپتامبر اجازه دادوستد با بایت دنس را ندارند.

نظرات