اینترنت اشیاء در دام بات نت Hide ‘N Seek


نویسنده:
بدافزار هاید اِن سیک دستگاه های اینترنت اشیاء و خانه های هوشمند را مورد حمله قرار داد.

کارشناسان شرکت بیت دیفندر (Bitdefender)، بات نتی شناسایی کرده اند که تاکنون 24000 دستگاه اینترنت اشیاء را آلوده کرده و به سرعت در حال گسترش است. هاید اِن سیک (Hide ‘N Seek) نخستین بار در ماه ژانویه سال 2018 توسط کارشناسان امنیت اطلاعات شناسایی شد، که بنا بر گفته آن ها، پس از Hajime دومین بات نتی است که برای ارتباطات خود از شیوه P2P استفاده می‌کند و نسخه های جدید آن حتی پس از ریبوت شدن (Reboot) دستگاه های آلوده، همچنان پایدار مانده و قادر است به فعالیت خود ادامه دهد.

طبق گزارشی که کارشناسان Qihoo 360، شرکت امنیتی اینترنت چین (Chinese internet security company)، اوایل ماه جولای 2018، ارائه داده اند، بات نت هاید اِن سیک را نباید صرفاً تهدیدی برای اینترنت اشیاء در نظر گرفت، چرا که قادر است علاوه بر روتر ها و دستگاه های دی وی آر (DVR)، به دستگاه‌های وب کم AVTECH، روتر های Linksys سیسکو، پایگاه داده‌ های Apache CouchDB و OrientDB، محصولات تی پی لینک (TP-Link) و نیتگر (Netgear) هم نفوذ کند.  کارشناسان شرکت فورتی نت (Fortinet)، اعلام کردند، این بدافزار خانه های هوشمند را هم به لیست هدف خود اضافه کرده و جدیدترین نسخه آن همزمان از 9 اکسپلویت مختلف استفاده می کند.

موسسه سایبربان صرفاً منتقل کننده محتوا از منابع ناشناس در سطوح عمیق و تاریک وب به سطح عمومی اینترنت است. از این رو مطالب منتشر شده، لزوماً مورد تأیید این موسسه نخواهد بود.
نظرات (0)
خرداد ۲۷