مرداد ۲۲
دبیر خبر | ۱۹ خرداد ۱۳۹۸

ایمن سازی ارتباطات نظامی با بلاکچین

نیروی زمینی آمریکا به‌منظور ایمن‌سازی داده‌های ارتباطی خود قصد دارد از بلاک‌چین استفاده کند.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ ارتش کشورهای مختلف به‌طور پیوسته در تلاش هستند در عملیات خود از فناوری‌های نوظهور استفاده کنند. در کنار این تحول، جریان داده‌های مورد بهره‌برداری نیز به صورت پیوسته در حال افزایش است. نیروی زمینی آمریکا به‌تازگی اعلام کرد قصد دارد از قابل‌اعتماد بودن جریان داده‌های شبکه‌های زمینی و ماهواره‌ای اطمینان حاصل کند. از همین رو به نظر می‌رسد بلاک‌چین راهکاری کلیدی برای دستیابی به هدف بالا باشد.

فناوری بلاک‌چین به صورت روزافزون کاربردهای گسترده‌تری در عملیات‌های نظامی و امنیتی پیدا می‌کند. این فناوری یک دفتر کل توزیع شده از تراکنش‌ها است که می‌توان آن را به منظور افزایش شفافیت و ثبت همه‌چیز مورد استفاده قرار داد. در این حالت دیگر نیازی به وجود یک پایگاه مرکزی برای ارائه‌ی خدمات و تأیید تبادل‌ها وجود ندارد.
ارتش‌های سراسر جهان هم‌اکنون در تلاش هستند از ماهیت بلاک‌چین، در سامانه‌های ارتباطی خود بهره بگیرند. سازمان ارتباطات و اطلاعات ناتو (NCIA) در سال 2016 با هدف ایجاد کاربردهای نظامی بر پایه بلاک‌چین رویدادی را برگزار کرد. در این رویداد از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا روی مسائلی مانند تبادل داده‌ها، لجستیک، مالی و دیگر موارد موردتوجه ارتش تمرکز کنند.

اداره‌ی ارتباطات زمینی و فضایی نیروی زمینی آمریکا (S&TCD)،  قصد دارد به منظور بررسی نقص‌ها و مسائل امنیت سایبری در داده‌های ارتباطی، از بلاک‌چین بهره بگیرد.این راه‌کار هم‌چنین شامل به‌کارگیری یک الگوریتم یادگیری ماشینی می‌شود تا ساختارهای مخرب و پیام‌های غیرقابل‌اعتماد شناسایی و متوقف شوند. این دستاورد قادر است پیام‌های ارسالی در بستر شبکه را به‌صورت خودکار بررسی کرده و دست‌کاری‌های احتمالی صورت گرفته را شناسایی کند. همچنین از ترکیب فناوری‌های یاد شده در زمینه‌هایی دیگری مانند احراز هویت نیز استفاده خواهد شد.

نظرات