مهر ۰۵
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۶ فروردین ۱۳۹۹

انتشار تروجان بانکی Ginp

کارشناسان آزمایشگاه کسپرسکی نسخه جدیدی از بدافزار «Ginp» شناسایی کردند.

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ کارشناسان آزمایشگاه کسپرسکی به‌تازگی نسخه جدیدی از تروجان بانکی گینپ (Ginp) شناسایی کرده‌اند که بابت معرفی افراد پیرامون کاربر که مبتلابه ویروس کرونا (SARS-CoV-2) هستند، پول طلب می‌کند. 

به گفته کارشناسان این آزمایشگاه، پس‌ازاین که بدافزار اندروید گینپ به گوشی کاربر نفوذ می‌کند با دریافت دستوراتی از سرور فرماندهی و کنترل، یک صفحه وب تحت عنوان «Coronavirus Finder» برای کاربر نمایش می‌دهد و تأکید می‌کند که در نزدیکی وی افرادی مبتلابه ویروس هستند. 

طبق گزارش روزنامه ایزوستیا، گینپ برای تعیین محل کاربر آلوده به کرونا، مبلغ 0.75 یورو درخواست می‌کند و چنانچه کاربر موافقت نماید وارد صفحه پرداخت می‌شود. 

پس‌ازاینکه کاربر اطلاعات بانکی خود را وارد می‌کند، برداشت وجه از حساب وی انجام نمی‌گیرد و اطلاعاتش‌ به سرقت می‌رود و فرد مبتلابه ویروس نیز شناسایی نمی‌شود.

کارشناسان کسپرسکی به کاربران توصیه کرده‌اند برنامه‌ها را از فروشگاه‌های رسمی اندروید دانلود و نصب کنند و روی لینک‌های مشکوک، آگهی‌های ناخواسته و پنجره‌های بازشونده کلیک نکنند.

تروجان گینپ سرعت انتشار بسیار بالایی دارد و درگذشته شهروندان اسپانیا را هدف قرار داده بود و اکنون نیز به سایر کشورها سرایت کرده است. 

منبع: سایبربان

نظرات