آذر ۱۰
دبیر خبر | ۱۲ شهریور ۱۳۹۹

افشای اطلاعات 150 میلیون کاربر شبکه‌ اجتماعی

اطلاعات 150 میلیون کاربر شبکه‌های اجتماعی افشا شد.

کارشناسان سرویس مانیتورینگ منابع وب تاریک و نشت و افشای اطلاعات «DLBI» اعلام کردند اطلاعات 150 میلیون کاربر فیس بوک، اینستاگرام و لینکدین ازجمله اسامی، شماره تلفن، آدرس ایمیل، سمت و محل کار و سکونت و لینک پروفایل و اطلاعات مشترکین فاش شده است. 

کارشناسان سرویس مذکور در کانال تلگرام خود نوشته‌اند در ایندکس‌های الستیک‌سرچ اطلاعات بیش از 150 میلیون کاربر فیس بوک، لینکدین و اینستاگرام را شناسایی کرده‌اند که سرور آن در آمریکا در پلتفرم علی‌بابا مستقر بوده و متعلق به شرکت «Shenzhen Benniao Social Technology» بوده است. 

آشوت اگانسیان، مدیر «DLBI» در این خصوص اعلام کرد پایگاه داده یادشده به دلیل پیکربندی اشتباه برای دانلود از یک سرور باز در دسترس بوده است. میزان اطلاعات کاربران روس در آن دقیقاً مشخص نشده، اما بر اساس برآوردهای انجام‌شده چندان زیاد نیست، چراکه پایگاه داده در راستای منافع شرکت‌های چینی فعال در بازارهای اروپا و آمریکا جمع‌آوری‌شده است. 

طبق گزارش روزنامه کامرسانت، نشت اطلاعات در نیمه اول 2020 در روسیه 47 درصد بوده و خسارت ناشی از آن 1.8 میلیارد روبل برآورد شده است. در اکثر نشتی‌ها کارکنان خود شرکت‌ها خصوصاً خرده‌فروش‌های تلفن همراه که اطلاعات مشتریان خود را در وب تاریک می‌فروشند، مقصر بوده‌اند. 

هفته‌های گذشته محققان «DLBI» سرورهایی با اطلاعات 200 میلیون کاربر توییتر و ویبو و اطلاعات 57 میلیون کاربر لینکدین شناسایی کرده بودند.

نظرات