تیر ۲۰
دبیر خبر | ۱۸ مهر ۱۳۹۸

ادعا نسبت به تمایل سوریه به ساخت بمب هسته‌ای

در حالیکه نیروی هوایی اسرائیل رآکتور سوریه را در سال 2007 نابود کرد، اما به اعتقاد کارشناسان آنها کماکان به دنبال بمب هسته‌ای هستند.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ کارشناسان غربی معتقدند که برنامه سوریه برای ساخت بمب هسته‌ای به خودی خود بازدارنده غرب نیست؛ با این وجود، دانش برنامه هسته‌ای شاید مقاومت بشار اسد در مقابل کشورهای غربی را بیشتر کند.

در ماه سپتامبر سال 2007، بمب‌افکن‌های اسرائیلی یک پایگاه مخفی نزدیک رود فرات در منطقه دیرالزور را نابود کردند. این حمله باعث واکنش کمی عجیب دمشق شد. بنابر گزارش‌ها، تنها یک حمله سایبری انجام شد و حتی فریاد دیپلماتیک یا بسیج نظامی سوریه را نیز به همراه نداشت. هیچ دولت عربی دیگری درباره این حمله اظهارنظر نکرد و حتی اسرائیلی‌ها مدت‌ها این عملیات را تأیید نکردند. به تخریب تأسیسات – نه از سوی اسرائیل و نه ایالات متحده – به عنوان تصمیمی قاطع توجه نشد.

به گفته کارشناسان، ارزیابی توسعه سلاح هسته‌ای به‌وسیله سوریه بدون وجود موانع کاری دشوار است؛ با وجود عدم آگاهی کامل درمورد منفعت دمشق از این کار، اما احتمالاً ناشی از شکاف توانایی‌های متعارف بین سوریه و اسرائیل و همچنین حمله آمریکا به عراق باشد. با وجود تکذیب مداوم سوریه نسبت به ساخت سلاح هسته‌ای،  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) بعدها تأیید کرد که این سایت یک راکتور هسته‌ای بوده است.

نظرات