آذر ۱۱
جواد محمدی
دبیر خبر | ۸ مرداد ۱۳۹۹

اتهام حمله سایبری چین به واتیکان

یک شرکت امنیت سایبری آمریکایی مدعی شد هکرهای چینی به شبکه‌های رایانه‌ای واتیکان حمله کرده‌اند.

به گزارش کارگروه حملات سایبری سایبربان؛ یک شرکت آمریکایی که حملات سایبری در سطح جهان را رصد می‌کند مدعی شد، هکرهای مرتبط با دولت چین به شبکه‌های رایانه‌ای واتیکان نفوذ کردند. ازجمله آن‌ها می‌توان به یک کلیسای کاتولیک روم که در هنگ‌کنگ مستقر است اشاره کرد.

این شرکت آمریکایی ضمن آن که مدعی شد آغاز این حملات از ماه می بوده است خاطر نشان کرد، قرار بود واتیکان و بیجینگ امسال در مورد تجدید یک معامله برجسته که در سال 2018 منعقد شده بود با یکدیگر مذاکره کنند.

شرکت امنیت سایبری ریکوردد فیوچر (Recorded Future) آمریکا در گزارش خود اعلام کرد، این حملات، واتیکان و کلیساهای کاتولیک ازجمله رئیس مطالعات هنگ‌کنگ که نماینده تام‌الاختیار پاپ فرانسیس (Pope Francis) در چین است را هدف قرار داده‌اند.

در این گزارش آمده است:

این حملات ارتباطات بین هنگ‌کنگ و واتیکان را هدف حمله قراردادند و ابزار و روش‌های استفاده‌شده در این حملات شبیه ابزار و روش‌هایی است که هکرهای چینی در حملات پیشین از آن‌ها استفاده می‌کردند.

وزارت امور خارجه چین هنوز در این رابطه اظهارنظری نکرده و دولت چین نیز به‌طور مرتب اتهامات سایبری را تکذیب کرده و خود را قربانی حملات سایبری می‌داند. به علاوه سخنگوی واتیکان و مأمور مطالعات هنگ‌کنگ نیز هنوز در این رابطه صحبتی نکرده‌اند.

یکی از منابع واتیکان اظهار داشت:

قرار بود یک هیئت چینی برای گفتگوهای دو طرفه از واتیکان بازدید کند؛ اما به علت شیوع ویروس کرونا انجام این سفر و زمان آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

منبع: سایبربان

نظرات