مرداد ۱۴
دبیر خبر | ۲۲ خرداد ۱۳۹۸

آماده سازی اروپا برای مقابله با تهدیدات روسیه

اتحادیه اروپا در حال آماده‌سازی خود به منظور مقابله با تهدیدات جنگنده‌های خودمختار روسیه است.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ روسیه در زمینه‌ی تولید پهپاد به پیشرفت‌های قابل‌توجهی دست پیدا کرده است. این کشور به تازگی پهپادی انتحاری را به نام «کلاشنیکف کاب» (Kalashnikov KUB) توسعه داد که می‌تواند به صورت مخفیانه به هدف نزدیک شده و خود را منفجر کند. همچنین پهپاد «ارلان-10» (Orlan-10) روسیه، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تهدیدات شناخته شده است.

پهپادهای مذکور در 3 نوع مختلف فعالیت می‌کنند. اولین نوع به منظور شناسایی به کار گرفته می‌شود. دومین دسته توانایی حمل جنگ‌افزار الکترونیکی را با هدف ایجاد اختلال در ارتباطات ناتو دارد. سومین دسته نیز امکان انتقال اطلاعات را به مرکز کنترل فراهم می‌کند.

جاستین برانک (Justin Bronk)، یکی از اعضای اندیشکده روسی آمریکا (Royal United Services Institute) گفت:

پهپادهای یاد شده قابلیت حمل جنگ‌افزار الکترونیکی را دارند. روسیه می‌تواند گروهی متشکل از 9 ارلان را به منظور ایجاد اختلال در ارتباطات ناتو به پرواز در آورد. مشابه این اقدام هم‌اکنون در سوریه و اوکراین نیز صورت گرفته است. اختلال ارتباطات یکی از عوامل بزرگ در اوکراین به‌حساب می‌آید. همچنین توانایی نظارت روسیه باعث شده بود قابلیت مرگ‌آوری دقیقی داشته باشند.

در حال حاضر ناتو از تجهیزات مناسبی برای مقابله‌ی سریع با پهپادهای مذکور بهره نمی‌برد. این اتحادیه نسبت به تاکتیک‌های ازدحامی که روسیه به کار می‌برد، نگران است؛ زیرا در گذشته به کمک همین روش‌ها اوکراین را تحت تأثیر قرار داد.

نظامیان سراسر اروپا به منظور مقابله با تهدیدات ازدحام جنگنده‌های بدون سرنشین روسیه در حال آموزش هستند. هم‌اکنون بیش از یک صد نظامی از ارتش کشورهای مختلف اروپایی از طریق حضور در محیط‌های مجازی در حال آموزش مقابله با خطرات یاد شده هستند. برای نمونه مدتی قبل رزمایشی به نام «Volcanex» در اروپا برگزار شد که روی حملات ترکیبی سایبری، انتشار اطلاعات غلط و ازدحام پهپادهای روسیه تمرکز داشت.

نظرات