آبان ۰۶
دبیر خبر | ۱۲ اسفند ۱۳۹۴

VOD چیست و چرا برای سینمای ایران مفید است؟

خدمات «در خواست ویدئویی برنامه‌ی ضبط شده» (VOD) یکی از ویژگی پروتکل اینترنت تلویزیون (IPTV) است که به کاربر اجازه می‌دهد برنامه‌ها و ویدئوهای و فایل‌های صوتی  موردعلاقه‌ی خود را در هر زمانی که بخواهند بر روی نمایشگر اجرا کند.

 

VOD چیست؟

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ خدمات «در خواست ویدئویی برنامه‌ی ضبط شده» (VOD) یکی از ویژگی پروتکل اینترنت تلویزیون (IPTV) است که به کاربر اجازه می‌دهد برنامه‌ها و ویدئوهای و فایل‌های صوتی  موردعلاقه‌ی خود را در هر زمانی که بخواهند بر روی نمایشگر اجرا کند. در این نوع از خدمات کاربران می‌توانند مانند ابزارهای پخش‌کننده ویدئو، فیلم‌های در حال پخش را متوقف کرده، به جلو و عقب ببرند. این سامانه به کاربران اجازه می‌دهد تا ویدئوی موردعلاقه‌ی خود را مشاهده  یا در بعضی مواقع آن را دانلود کنند تا بتوانند در زمان و مکانی دیگر آن را تماشا کنند.
عده‌ای از کارشناسان معتقدند به علت ویژگی‌هایی که تلویزیون اینترنتی دارد در آینده به یکی از اصلی‌ترین ابزارهای موردتوجه مردم برای تماشای محتوای موردعلاقه‌ی آن‌ها تبدیل خواهد شد. به‌عنوان مثال برخی از خطوط حمل‌ونقل سراسر دنیا، از خدمات درخواست ویدئویی برنامه‌ی ضبط شده برای سرگرم کردن مسافران استفاده می‌کنند. از معروف‌ترین این نوع خدمات می‌توان به نتفلیکس (Netflix) اشاره کرد.
به طور معمول کاربرها برای استفاده از این خدمات باید به ازای تماشای هر محصول هزینه‌ای را پرداخت کنند؛ اما تعداد بسیار زیادی محصول رایگان نیز برای استفاده در آن وجود دارد.

1-  Video On Demand

 

منبع:

نظرات