یادداشتی بر فیلم سینمایی WEAPONIZED


نویسنده:
معلق میان سینما و تلویزیون

درباره کارگردان

تیموتی وودوارد جونیور (Timothy Woodward Jr) بازیگر و کارگردان 33 ساله آمریکایی است. وی تا سال 2012، بیش‌تر به عنوان بازیگر در سریال‌های تلویزیونی آمریکایی شناخته می‌شد. تیموتی رفته‌‌رفته به‌ سمت کارگردانی گرایش پیدا کرد؛ به‌طوری که امروز، در 12 فیلم و سریال تلویزیونی، عنوان کارگردان را یدک می‌کشد. البته علاقه به کارگردانی، باعث نشد تا او بازیگری را فراموش کند و هنوز هم، علاوه‌بر حضور در آثار دیگر کارگردانان، در فیلم‌های خود نیز به ایفای نقش می‌پردازد. ساخته‌ سال 2016 تیموتی، یعنی (WEAPONIZED)، با هزینه‌ای بالغ بر 2 میلیون دلار، فروشی معادل 4 میلیون دلار را در گیشه تجربه کرد.

نقد و بررسی فیلم سینمایی WEAPONIZED

داستان فیلم

ماجرای فیلم سینمایی-تلویزیونی WEAPONIZED، روایتی است از رئیس شرکت خورشید سیاه (black sun) و جاه‌طلبی‌های او در دستیابی به قدرت؛ کایل نوریس (با نقش‌آفرینی Tom Sizemore) - که فرزند خود را در حملات تروریستی سال 2017 در پنتاگون از دست داده است - در ابتدا با هدف انتقام‌گیری از گروه‌های تروریستی و حفظ جان سربازان امریکایی، اقدام به طراحی سلاحی مدرن، شبیه به ربات‌های انسان‌نما (همان آدم‌آهنی‌های معروف هالیوود) می‌کند.

مرگ سناتور امریکایی، در یک عملیات تروریستی و در قلب امریکا، حساسیت اف‌بی‌آی را بر می‌انگیزد. کارآگاه واکر (با نقش‌آفرینی Johnny Messner) مسئول بررسی این پرونده می‌شود. فرد مظنون به قتل (با نقش‌آفرینی Timothy Woodward Jr) اظهار می‌کند که چیزی از روز حادثه به یاد نداشته و منکر هرگونه کشتاری می‌شود. او در مراحل بازجویی اقدام به خودکشی می‌کند.

کارآگاه واکر که خود را در بن‌بستی تحقیقاتی یافته است، با تماس مشکوکی از سمت یک ناشناس، برای دستیابی به اطلاعات پرونده مواجه می‌شود. او در محل قرار با ناشناس حاضر شده و با پروفسور پترسون روبه‌رو می‌شود. پترسون با تحویل یک درایو رمز‌گذاری شده به واکر، از او می‌خواهد پرونده را رها نکرده و به تحقیقات ادامه دهد. درون درایو، تعدادی ویدئوی رمز‌گذاری‌شده و مربوط به پروژه‌ای به نام «رویای‌پیوندی» وجود دارد. واکر برای رمزگشایی از درایو، سراغ هکری به نام ویکتور (با نقش‌آفرینی Jon Foo) رفته و درایو را در اختیار او قرار می‌دهد. مدتی بعد پروفسور پترسون در خانه‌اش به قتل رسیده و واکر و فرزندش درخیابان مورد سوء قصد قرار می گیرند و ...

نقد و بررسی فیلم سینمایی WEAPONIZED

شاید یک دنباله دار...

تیموتی جونیور، جزء کارگردانان سطح دو، یا حتی سطح سه در جریان هالیوود به شمار می‌آید. نگاهی به تهیه‌کننده و هزینه‌ صرف شده برای تولید این اثر نیز، مؤید همین مطلب است. بنابراین با توجه به پتاسیل موجود در فیلم و مقدار امکاناتی که تیموتی در اختیار داشته است، باید به قضاوت دستپخت او نشست.

فیلم سینمایی WEAPONIZED، در مقایسه با ابرپروژه‌های ژانر علمی-تخیلی در هالیوود، حرفی برای گفتن ندارد؛ اما در همان دنیای خود، کوشیده تا پیام سازندگانش را منعکس کند. نویسنده این فیلم (Sean Ryan سعی کرده ضمن حمایت از سربازان امریکایی - که در جنگ‌های این کشور کشته می‌شوند - همزمان بهره‌برداری‌ جناح قدرت از تکنولوژی‌های فوق مدرن، آن‌هم به بهانه‌ حفظ امنیت نیروهای نظامی را به چالش بکشد.

در WEAPONIZED مشاهده می‌کنیم، کایل نوریس - رئیس شرکت خورشید سیاه - که اتفاقا پسرش را در عملیات تروریستی از دست داده، با دستیابی به تکنولوژی مدرنی تحت عنوان "رویای‌پیوندی"، به ذهن افراد نفوذ کرده و خود اقدام به انجام اعمال تروریستی می‌کند. در واقع او در تقابل با شعارهایش رفتار می‌کند.

نویسنده‌ فیلم‌نامه WEAPONIZED، علی‌رغم وجود حفره‌های متعدد و پرداخت ضعیف داستان، تلاش کرده با استفاده از کدهایی آشنا برای مخاطب، به تخیل‌ِ خود رنگ واقعیت ببخشد. انجماد انسان و تخلیه حافظه‌ ذهنی او، یکی از همین موارد است. امروزه کمتر کسی ‌را می‌توان یافت که در مورد تحقیقات صورت‌گرفته پیرامون فریز انسان، خبری نشنیده باشد.

اما ایراد بزرگ فیلم، نپرداختن به ابعاد شخصیت نوریس است، ضد قهرمان یا به عبارت بهتر، بدمنی که به جز در چند دقیقه آغازین فیلم، بیننده اطلاعات دیگری از او بدست نمی‌آورد. این ضعف، به طور گسترده‌تر، در مورد شرکت خورشید سیاه و جایگاه آن در ارکان قدرت امریکا نیز به چشم می‌خورد.

فضای آخرالزمانی، ربات‌های انسان‌نما، جانشانی روح انسان در کالبد اشخاص دیگر و در نهایت نابودی زمین و ناجیانی که به مقابله با آن بر می‌خیزند، بیش از 30 سال است که بخش اعظمی از تولیدات سالانه هالیوود را به خود اختصاص داده‌است؛ این تولیدات، گاه با رنگ‌و‌بوی فلسفه، و گاه با طعم حماسه، مخاطب را در دوراهی انتخاب، مجذوب خویش می‌کنند. اگر‌چه ساخته‌ تیموتی، در سطح آثار تلویزیونی باقی مانده است، اما گمان می‌رود نسخه‌هایی در ادامه‌ آن، تولید شوند. مسیری که فیلم پیموده، راه آشنای دنباله‌دارهایی چون ترمیناتور است.

نظرات (0)