بهمن ۰۷
دبیر خبر | ۷ بهمن ۱۳۹۴

گامی تازه برای پیشرفت هوش‌های مصنوعی

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ گروهی از محققان دانشگاه هاروارد بودجه‌ای 28 میلیون دلاری، از سازمان فعالیت تحقیقاتی پیشرفته جمع‌آوری اطلاعات آمریکا، آرپا (IARPA)، برای ساخت نسل جدیدی از هوش‌های مصنوعی دریافت کردند. این گروه قصد دارد، با ساخت الگوریتم یادگیری ماشینی جدید، هوش مصنوعی با عملکردی مشابه مغز انسان تولید کنند.
در حال حاضر بعضی از سامانه‌ها، با استفاده از مغزهای بیولوژیکی، پردازش داده‌ها را با سرعت بالایی انجام می‌دهند؛ اما هنوز نمی‌توانند با سرعت انسان‌ها پردازش‌ها را انجام دهند. به‌عنوان مثال انسان‌ها می‌توانند با دیدن یک تصویر از یک حیوان، تمام همنوع‌های آن را تشخیص دهد؛ اما هوش‌های مصنوعی برای این کار باید هزاران تصویر از آن موضوع را دریافت کرده و پردازش کنند.
این تحقیقات با همکاری دانشگاه هاروارد، مدرسه‌ی مهندسی و علوم کاربردی (SEAS)، مرکز علوم مغز (CBS) و سازمان زیست‌شناسی مولکولی و سلولی انجام می‌شود. در صورت محقق شدن این هوش مصنوعی از آن برای ساخت الگوریتم‌های رایانه‌هایی استفاده خواهد شد.
این گروه کار خود را با آزمایش روی مغز موش‌ها و بررسی عملکرد آن در ارسال و دریافت سیگنال‌های الکتریکی شروع کرده است. این آزمایش نشان می‌دهد که چطور مغز یک موجود زنده، تنها با دیدن دو تصویر از یک موضوع، همه‌ی اشیا مشابه را شناسایی می‌کند. در صورت ساخته ‌شدن این الگوریتم، سرعت پردازش و کاربرد هوش‌های مصنوعی به طرز چشم‌گیری افزایش خواهد یافت.

 

منبع:
موضوع:

نظرات

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.