خرداد ۱۵
دبیر خبر | ۸ فروردین ۱۳۹۹

کشف بمب‌های امریکا در ویتنام باهوش مصنوعی

محققان با ابداع یک ابزار جدید مبتنی بر هوش مصنوعی شناسایی باقی‌مانده‌های بمب‌های عمل‌نکرده آمریکا در ویتنام را از طریق بررسی تصاویر ماهواره‌ای ممکن کرده‌اند.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان ؛ به نقل از نیواطلس، آمریکا در جریان جنگ ویتنام طی دهه‌های 60 و 70 میلادی هزاران بمب را بر سر مردم مظلوم ویتنام فروریخت که بسیاری از آن‌ها هنوز شناسایی و خنثی نشده‌اند و به‌صورت عمل‌نکرده باقی‌مانده و حیات و آینده این کشور را تهدید می‌کنند.

دانشمندان برای حل این مشکل یک ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته‌اند که تنها با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای می‌تواند محل بمب‌های خنثی نشده را با دقت بالا شناسایی کند.

این ابزار در دانشگاه اوهایو ابداع‌شده و برای اولین بار توانست با استفاده از تصاویر یک ماهواره، بمب‌هایی قدیمی را در منطقه‌ای به وسعت 100 کیلومترمربع شناسایی کند. این منطقه توسط ارتش آمریکا در سال 1973 به طرز وحشیانه‌ای با بمب‌های متعدد شخم زده‌شده بود.

این ابزار می‌تواند تفاوت ظاهری بخش‌هایی از زمین که وضعیت آن بعد از بمباران تغییر کرده را با بخش‌های دیگری که هرگز بمباران نشده و حالت طبیعی دارد، درک کند و بر اساس همین تفاوت تشخیص دهد که در چه بخش‌هایی از زمین بمب‌های عمل‌نکرده و خنثی نشده باقی‌مانده است.

این ابزار قادر به شناسایی بمب‌های مختلف بوده و دقت آن فعلاً برابر با 89 درصد است. انتظار می‌رود دقت ابزار یادشده در آینده به 96 درصد افزایش یابد.

منبع: فارس

نظرات

1 + 0 =