تیر ۲۲
دبیر خبر | ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

کابوس بی پایان بازار کامپیوتر؛ ثبت سفارش کالاهای IT متوقف شد

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران از توقف ثبت سفارش کالاهای IT توسط دولت در راستای ممنوعیت واردات کالا‌های گروه چهار در سال ۹۸ است خبر داد.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ شرایط بازار IT کشور هرروز بدتر می‌شود، تا جایی که پیدا کردن برخی از قطعات ضروری غیرممکن شده است. حتی قطعات موجود در بازار شرایط مناسبی ندارند و کاربران باید باقیمت‌ها نجومی و غیرمنطقی آن‌ها را خریداری کنند، تنها دلیل این موضوع افزایش قیمت دلار و ممنوعیت ثبت سفارش کالاهای حوزه IT در سال‌های اخیر است.

اوایل سال جاری وزیر اقتصاد در خصوص این موضوع اعلام کرد که به دلیل رسوب زیاد این‌گونه کالا‌ها در گمرکات، برخی از این کالاها همچنان در انبار گمرکات قرار دارد. حال وزیر اقتصاد یاد آورد شده است که ممنوعیت واردات کالا‌های گروه چهاردر سال ۹۹ جدی است و خبری از مجوز‌های موردی هم نخواهد بود.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در گزارشی از جلسه‌ روز چهارشنبه‌ در کارگروه صادرات اعلام کرد که طبق تصمیم وزارت صمت واردات هرگونه کالای خارجی که مشابه آن در داخل کشور تولید می‌شود ممنوع است. بر اساس این دستورالعمل واردات محصولاتی مانند CPU، سرور، لپ‌تاپ، تبلت، استوریج، هارددیسک و روتر ممنوع شده است.

این ممنوعیت‌ها در صورتی اجرایی شده است که تعداد انگشت‌شماری از کالاهای حوزه IT در کشور مونتاژ می‌شوند، زیرا علم ساخت قطعات کامپیوتری در کشور وجود ندارد؛ متأسفانه این بخشنامه‌ها تنها باعث توقف کار فعالان این حوزه و بیکاری افراد زیادی می‌شود. کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در خصوص ممنوعیت‌های اعمال‌شده بیان کرد:

هنگام مراجعه برای ثبت سفارش کالا، واردات آن کالا ازنظر مقررات بدون مشکل اعلام می‌شود اما دفتر مقررات صادرات و واردات در تاریخ نهم فروردین‌ماه نامه‌ای داده که کالا نمونه داخلی دارد. یعنی واردکننده نمی‌تواند کالا را وارد کند اما نتیجه استعلام واردات آن را تائید می‌کند. گذشته از این سخت‌افزار یک کالای لوکس نیست بلکه کالایی است که اولویت بالایی دارد و ضروری است. امیدوارم دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت این موضوع را بیشتر جدی بگیرند. به نظر می‌رسد هنوز در بخشی از بدنه حاکمیت، فناوری اطلاعات و تجهیزات آن‌یک کالای لوکس شمرده می‌شود اما تصور کنید اگر با نبود این زیرساخت‌ها یک روز اینترنت قطع بشود چه بلوایی در کشور می‌شود. از طرفی، صدور این نامه‌ها و بخشنامه‌های بحث‌برانگیز تنها باعث ایجاد رانت می‌شود و این موضوع می‌تواند پیشرفت و توسعه کشور را با مشکل مواجه ‌کند.

متأسفانه مسئولین متوجه این موضوع نیستند که قطعات کامپیوتری مانند پردازنده فقط توسط دو شرکت intel و AMD تولید می‌شود و فناوری ساخت قطعاتی مانند مادربرد، هارددیسک و کارت گرافیک تنها در اختیار چند کشور قرار دارد؛ دراین‌بین مشخص نیست که چه کسی ادعا تولید این محصولات در داخل کشور را مطرح کرده است.

در حال حاضر برخی از محصولات حوزه it مانند کیس، کیبورد، موس، مودم، صندوق مکانیزه فروش، کاغذ خردکن، آل این وان، مواد مصرفی پرینتر و دستگاه کپی به‌صورت مونتاژی در کشور تولید می‌شوند؛ البته این دسته از محصولات هم اکثراً کیفیت چندان مناسبی ندارند و نمی‌توانند با نمونه‌های وارداتی ازنظر کیفیت و کارایی رقابت کنند.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران اعلام کرد که بالغ‌بر ۱۰ هزار مدل مواد مصرفی پرینتر، کپی و... در کشور نیاز است و تنها ۳۰ مدل از این مواد مصرفی در کشور تولید می‌شود. وی در خصوص این موضوع گفت:

مشخص نیست تکلیف آن دسته از افرادی که دیگر مدل‌های مواد مصرفی را نیاز دارند، چه می‌شود. همچنین بالغ‌بر ۸۰ درصد کالاهای IT در سازمان‌های دولتی و خصوصی مصرف می‌شود و عرضه انحصاری این کالاها منجر به افزایش قیمت خواهد شد.

متأسفانه تصمیمات عجولانه و یک‌طرفه دولت در سال‌های اخیر بازار IT کشور را متوجه ضررهای بسیاری کرده و کسب‌وکارهای بسیاری را از بین برده است. درصورتی‌که ممنوعیت ثبت کالاهای IT تا پایان سال جاری ادامه داشته باشد، شاهد نابودی بازار کامپیوتر کشور خواهیم بود.

نظرات