آذر ۱۱
دبیر خبر | ۴ مرداد ۱۳۹۶

چشم‌انداز چین برای سلطه‌ی اقتصادی تا 2030

کشور چین قصد دارد با سرمایه گذاری بیشتر در هوش مصنوعی تا انتهای دهه ی آینده به اقتصادی جهان سلطه پیدا کند.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ از زمان به وجود آمدن هوش مصنوعی تاکنون آمریکا به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در این زمینه به شمار می‌رود؛ اما عده‌ای از تحلیلگران معتقدند این وضعیت در آینده‌ای نزدیک تغییر کرده و دانشمندان چینی از آمریکا پیشی خواهند گرفت.
دولت چین برای پیشرفت سریع‌تر بخش‌های دولتی و خصوصی در زمینه‌ی هوش مصنوعی، کمک هزینه‌ی بسیاری به این زمینه اختصاص داده است و بودجه‌ی اختصاص یافته‌ی این کشور برای دستاورد مذکور بیشتر از آمریکا است.
شورای دولتی جمهوری خلق چین (State Council of the People's Republic of China) به تازگی اعلام کرد این کشور قصد دارد ارزش صنعت هوش مصنوعی به 150 میلیارد دلار افزایش پیدا کند و تا سال 2030 در این زمینه به رهبر جهانی تبدیل بشود.
تحلیلگران معتقدند جزئیات طرح یاد شده مطمئناً بین سیاست‌گذاران، رهبران کسب و کارها و کارآفرینان آمریکایی اختلاف ایجاد خواهد کرد؛ به خصوص که بودجه‌ی تحقیقاتی دانشمندان مخالف ترامپ نیز کاهش پیدا کرده است. همچنین به علت پیش‌بینی‌های صورت گرفته در زمینه‌ی تحول جنگ‌ها و جنگ‌افزارهای آینده، نگرانی‌های بسیاری در رابطه با بلندپروازی‌های ارتش چین به وجود آمده است.
در حالی که دانشمندان آمریکایی به روش‌ها و الگوریتم‌های پیشرفته‌ای برای تحقیقات خود دسترسی دارند، شرکت‌های چینی به صورت روزافزون در زمینه‌ی هوش مصنوعی شناخته می‌شوند و سرمایه‌گذاری آن‌ها برای پژوهش در زمینه‌ی یاد شده با رشد قابل‌توجهی مواجه بوده است.
شرکت‌های فناوری، استارت‌آپ‌ها و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی چینی در طول چند سال گذشته علاوه بر تمرکز روی هوش مصنوعی، شروع به بررسی زمینه‌های بنیادی نیز کرده‌اند. آزمایشگاه‌های مشابهی نیز در آمریکا وجود دارد؛ اما به نظر می‌رسد محققان چینی در حال پیشی گرفتن از آن‌ها هستند.
بر اساس چشم‌انداز یاد شده چین باید در این زمینه تا سال 2020 با دیگر نقاط دنیا هماهنگ بشود و تا 5 سال بعد از آن به پیشرفت‌های عظیمی در این رابطه دست پیدا کند. در نهایت تا سال 2030 هوش مصنوعی باید به پایه‌ای برای سلطه‌ی اقتصادی این کشور بر جهان باشد. بر اساس این طرح فناوری یاد شده باید در زمینه‌های بسیاری مانند کشاورزی، تدارکات، امور مالی، تولید به کار گرفته بشود.

منبع:

نظرات