مرداد ۱۷
دبیر خبر | ۲۶ تیر ۱۳۹۷

پول شویی میلیون دلاری به وسیله ارز های دیجیتال

در دستگیری اخیر باند مواد مخدر در برزیل، میلیون ها دلار توسط این مجرمان با ارز های رمز پایه پول شویی شده است.

پلیس فدرال برزیل در یک عملیات بلند مدت تحت عنوان Antigoon با همکاری اداره درآمد این کشور 12 نفر از اعضای اصلی باند فروش مواد مخدر در برزیل را دستگیر کرد که این افراد با استفاده از ارز های دیجیتالی، میلیون ها دلار درآمد حاصله خود را پول شویی کرده بودند. این افراد میلیون ها دلاری را که از راه قاچاق مواد مخدر به اروپا، آسیا و آفریقا کسب کرده بودند را با استفاده از بیت کوین و دیگر ارز های رمزپایه، پول شویی کرده بودند. در این عملیات بیش از چهار تن مواد مخدر در بنادر برزیل کشف شد که از کلمبیا و بولیوی بارگیری شده بود. کارلوس ادواردو تومه (Carlos Eduardo Thomé)، نماینده پلیس فدرال بیان کرد که این باند برای این که شناسایی نشود بخشی از درآمد معاملات خود را به صورت بیت کوین و دیگر ارز های رمزپایه دریافت کرده است. این درحالی است که امسال رشد محبوبیت ارز های رمز پایه در برزیل، رشد قابل توجهی داشته است. اما در پشت پرده، مجرمان سایبری به راحتی درآمد های غیر قانونی خود را پول شویی کرده و از چنگال قانون فرار می کنند.

تحقیقات و بررسی های انجام شده نشان می دهد که کمتر از یک درصد از تراکنش های بیت کوین برای پولشویی انجام می شود و تبهکاران برای انجام فعالیت های مجرمانه بیشتر از رمز ارز هایی مانند مونرو (Monero)، ZCash و Dash استفاده می کنند که قابلیت شناسایی و رهگیری در آن وجود ندارد.

به نظر می رسد به رسمیت شناختن ارز های دیجیتال در دولت ها، با پاک سازی فعالیت های مجرمانه در این خصوص همراه شده است. دولت ها با استفاده از توان نظارتی خود در تلاش هستند تا سوء استفاده های ناشی از امنیت بالای این نوع ارز ها در پنهان سازی هویت کاربران را برطرف سازند. با توجه به تعدد و تنوع نظرات کارشناسان در مورد فعالیت ارز های رمز پایه در ایران و عدم وجود قانون لازم جهت برخورد با سوء استفاده گران، احتمال برخورد های قانونی با این نوع جرائم عملاً غیر ممکن است. امید است تا با تبیین قانونی در خصوص ارز های دیجیتال شاهد پاک سازی فضای رمز ارز ها از گزند قانون شکنان و دلالان باشیم.

نظرات