مرداد ۱۸
دبیر خبر | ۲۶ آذر ۱۳۹۷

پای فروشندگان وب تاریک به اینستاگرام باز شد

اخیرا در سطح شبکه اجتماعی اینستاگرام، رد پای فروشندگان وب تاریک برای تبلیغ اجناس غیر قانونی خود در این شبکه دیده شده است.

شبکه اجتماعی اینستاگرام (Instagram) یکی از رسانه های اجتماعی محبوب در میان جوانان سرتاسر جهان محسوب می شود. این شبکه اجتماعی که در سال 2012 به قیمت 1 میلیارد دلار خریداری شد اکنون حدود 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه برای این شبکه به ارمغان آورده است. در مطالعات اخیر Bloomberg Intelligence اشاره شده است که ممکن است سهام این شرکت تا بیش از 100 برابر نیز رشد داشته باشد. اما با تمام این تفاسیر، این شبکه اجتماعی با معضل جدیدی رو به رو شده است.

فروشندگان وب تاریک با استفاده از ابزار های موجود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، اقدام به جذب مخاطب در میان جوانان می کند. همچنین این فروشندگان صفحات اینستاگرام خود را در سایت های وب تاریک قرار داده اند. با اینکه وب تاریک یکی از ساده ترین و پنهانی ترین ابزار برای کار کردن است ولی حجم زیاد مخاطبین شبکه های اجتماعی برای مجرمان سایبری همواره وسوه آمیز بوده است. در مصاحبه با یکی از فروشنده های فعال در اینستاگرام، مشخص شد که حتی برخی مجریان قانون در این معاملات حضور دارند. این ادعا می تواند آسیب های قابل توجهی برای شبکه اجتماعی اینستاگرام و صاحب این شبکه یعنی فیس بوک به همراه داشته باشد. بی پروایی و عدم وجود حد و حدود اجتماعی، فرهنگی و ... در شبکه های اجتماعی یکی از دلایلی است که بسیاری از مقامات سیاسی در جهان با حضور اینگونه چنین شبکه های اجتماعی در فضای مجازی مخالف هستند.

فیس بوک اکنون با چالش بزرگی رو به رو شده است، زیرا در سال 2016 نیز با اتهام همکاری اینستاگرام در تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، این شبکه اجتماعی متحمل ضرر بسیار زیادی در سهام خود شد. اما حضور مجرمان سایبری در این شبکه اجتماعی موضوع جدی تری خواهد بود، زیرا جنبه بین المللی آن می تواند این شبکه اجتماعی را متحمل مشکلات زیادی کند.

نظرات