مرداد ۱۳
مرتضی خاکپور
دبیر خبر | ۲۴ دی ۱۳۹۸

وضعیت توان سایبری آمریکا در سطح جهان

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا ادعا می‌کند که این کشور در زمینه سایبری از دیگر نقاط جهان قوی‌تر است.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبریان؛ دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در زمان محاسبه با لی کانکلین (Lee Conklin)، مجری برنامه «13ABC» شبکه تلویزیونی تلدو (Toledo) در اوهایو گفت:

آمریکا در حوزه سایبری از هر کس دیگری در جهان بهتر است.

ترامپ در پاسخ به سؤال کانکلین پیرامون حملات سایبری احتمالی از سوی ایران و اقدامات کاخ سفید برای محافظت از سامانه‌های رایانه‌ای ملی در برابر آن‌ها پاسخ داد:

سایبر همه‌چیز است. یک حوزه کاملاً جدید. ما مردمی فوق‌العاده داریم، ما در زمینه سایبری از همه جهان قوی‌تر هستیم. ما از این قدرت استفاده نمی‌کردیم؛ اما اکنون این کار را می‌کنیم. ما افراد بسیار توانمندی را در این حوزه در اختیار داریم. اگر حمله‌ای به ما بشود، ما بسیار سخت پاسخ آن را می‌دهیم. این حالتی جدیدی از جنگ –جنگ‌افزار- است و من فکر می‌کنم به خوبی همه‌چیز را تحت کنترل داریم.

ترامپ در زمان محاسبه خود به راهبرد امنیت سایبری تهاجمی جدید کاخ سفید اشاره دارد که توسط وزارت دفاع آمریکا به وجود آمده است. پنتاگون در سال 2018 رویکرد جدیدی را در زمینه محافظت از شبکه‌ها و زیرساخت‌های حیاتی خود در پیش گرفت که به آن دفاع رو به جلو می‌گوید. در این رویکرد نیروی سایبری آمریکا اجازه دارد به شبکه‌های خارج از کشور نفوذ کند. این کار به منظوره حمله و مقابله با دشمن یا هشدار به متحدان پیرامون یک حمله صورت می‌گیرد.

با توجه به گزارش‌های منتشر شده به نظر می‌رسد فرماندهی سایبری آمریکا حداقل 3 عملیات را علیه کشورهای دیگر انجام داده‌اند. اولین اقدام به تخریب دسترسی اینترنت روسیه به منظور مقابله با هکرها و فعالان این کشور در شبکه‌های اجتماعی بود که علیه انتخابات فعالیت می‌کردند.. دومین حمله نیز به صنعت نفت و گاز ایران صورت گرفت.

به علاوه ترامپ در سال 2019 دستوری ویژه را به منظور افزایش تعداد نیروهای امنیت سایبری آمریکا امضا کرده است.

 

منبع: سایبربان

نظرات