وای‌اِف‌اِم؛ روش جدید افزایش سرعت اینترنت


نویسنده:

به گزارش واحد فناوری اطلاعات سایبربان؛ فناوری وای‌فای دارای سرعت و کارآمدی بالایی است؛ اما در موارد زیادی، بسیار کند شده و ارتباط ضعیف و خسته‌کننده‌ای را فراهم می‌کند. این مشکل معمولاً به علت سرویس‌دهی نامناسب شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت یا برخورد امواج وای فای دو یا چند مودم نزدیک به یکدیگر پیش می‌آید.
دانشمندان دانشگاه نورت‌وسترن آمریکا (Northwestern University) برای جلوگیری از مشکل برخورد و کند شدن سرعت وای‌فای و بهبود سرعت آن روشی ابداع کردند. این دانشمندان از امواج اِف‌اِم و سامانه تقسیم زمانی هوشمند جدیدی برای به کارگیری حداکثر توان انتقال داده‌ها استفاده می‌کنند.
هدف از ایجاد این سامانه، جلوگیری از رقابت بسته‌های ارسالی داده‌ها از چند شبکه‌ی وای‌فای به صورت همزمان است؛ زیرا زمانی که بسته‌های اطلاعاتی شبکه‌های مختلف با یکدیگر برخورد ‌کنند از بین رفته و تا زمان ارسال مجدد باعث کندی سرعت اینترنت می‌شوند.
الکساندر کازمنویچ (Alekandar Kuzmanovic)، استادیار علوم رایانه و برق دانشگاه نورث‌وسترن، گفت: «مردم از مسیریاب‌های خود ناراحت هستند؛ اما چه اتفاقی می‌افتد اگر همسایه‌ی آن‌ها در حال تماشای نتفلیکس1  باشد.»
این سامانه وای‌اِف‌اِم (Wi-FM) نام دارد و به ابزارهای مختلف اجازه می‌دهد در زمان ارسال اطلاعات، ترافیک شبکه را رصد کرده و داده‌ها را بر روی فرکانسی که ترافیک کمتری دارد ارسال کند.

______________________________

1 - نتفلیکس (Netflix) یک شبکه‌ی پخش آنلاین ویدئو است.

 

نظرات (0)