هوش مصنوعی؛ سگ نگهبانی خستگی‌ناپذیر


نویسنده:
متخصصان آمریکایی رویکرد جدیدی را بر پایه‌ی هوش مصنوعی ارائه داده‌اند تا با بررسی داده‌های داخلی و پیرامون شبکه، امنیت آن را تأمین می‌کند.
با کمک هوش مصنوعی حملات سایبری از همان ثانیه‌های اول شناسایی می‌شوند.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ باج افزارها به طور معمول عاملی خطرناک برای تجارت‌ها و فعالیت‌های فردی به حساب می‌آیند. برای مثال واناکرای (WannaCry)، هزینه‌های بسیاری را به شرکت‌های سراسر دنیا تحمیل کرده، اطلاعات خصوصی افراد را با خطر انتشار مواجه ساخت.
مجرمان از داده‌ها و اطلاعات به دست آمده به عنوان گروگان استفاده کرده و برای کسب آن‌ها از ابزارهایی بهره می‌گیرند که نیاز به دانش و مهارت خاصی ندارد. از طرفی زمانی که حمله با موفقیت انجام گیرد دیگر برای واکنش نشان دادن دیر خواهد بود.
به تازگی یک استارت آپ امنیتی آمریکایی به نام ایمپاو (Empow)، رویکردی به نام «ذهن خوان» (Mind-reading) را برای امنیت سایبری ارائه داده است تا حملات در همان لحظه‌ی شروع شناسایی گردند.
آوی چسلا (Avi Chesla)، مؤسس و مدیرعامل ایمپاو گفت:

فناوری اختراع ثبت شده به متخصصان انسانی امنیت سایبری امکان می‌دهد تا اهداف هر مهاجمی را شناسایی بکنند. این ذهن‌خوانی ابتدا با جمع‌آوری داده‌ها –ما داده‌های تولید شده توسط ابزارهای مختلف داخل سازمان را می‌خوانیم.- صورت گرفته و توسط منابع داده‌ی اینترنتی که نشانه‌ها و سیگنال‌های بیشتری را تولید می‌کنند، تکمیل می‌گردد. این داده‌ها از کاربران خوب و بد به دست می‌آید. ما از الگوریتم‌های شبکه‌ی عصبی برای تشخیص قطعی هدف مهاجم استفاده می‌کنیم. هیچ‌کدام از این سیگنال‌ها به ما اجازه‌ی خواندن ذهن حمله‌کننده را نمی‌دهد؛ اما نقاط مرتبط شده مفهوم را تولید می‌کند.

هوش مصنوعی یاد شده با نظارت دائم روی شبکه و رخدادها، از همه‌ی داده‌هایی که توانایی جمع‌آوری دارند برای تعیین هدف حمله‌کننده استفاده می‌کند. زمانی که در منابع داخلی داده‌ی کافی وجود نداشته باشد، شروع به جستجوی خارج شبکه می‌کند تا شکاف به وجود آمده را از بین ببرد.
این هوش مصنوعی یاد می‌گیرد که نوع رفتارهای مشکوک را از همان لحظه‌ی آغازین درک کند. چنین دستاوردی باعث می‌شود تا در همان ثانیه‌های اولیه، راه‌حلی مناسب برای مقابله با حمله در پی گرفته شود.
کارشناسان، هوش مصنوعی خود را به سگی نگهبان تشبیه کرده‌اند که همواره در حال یادگیری هستند تا به شکل بهتری از دارایی‌های صاحب خود محافظت کند.
روزبه‌روز محافظت از شبکه‌ها یا حساب‌های کاربری شرکت‌ها سخت‌تر شده و حمله به آن‌ها ساده‌تر می‌گردند. این موضوع در حال تبدیل شدن به یک رقابت بین مجرمان و سامانه‌های رایانه‌ای که به یک جهش در فرآیند تشخیص ویروس و محافظت در برابر بدافزارها نیاز دارند.

نظرات (0)