فروردین ۱۷
مرتضی خاکپور
دبیر خبر | ۲ فروردین ۱۳۹۹

همکاری پنتاگون و صنعت آمریکا برای توسعه ایستگاه‌های زمینی

پنتاگون قصد دارد به منظور افزایش آگاهی موقعیتی میدان، با همکاری بخش صنعتی آمریکا، نوع جدیدی از ایستگاه‌های زمینی را به وجود آورد.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان، وزارت دفاع پنتاگون از فعالین صنعتی آمریکا درخواست کرد تا در توسعه ایستگاه‌های زمینی موردنیاز برای انجام عملیات چند دامنه‌ای به آن‌ها کمک کند. این ایستگاه‌ها امکان ارسال داده‌ها به شبکه‌های مورد استفاده ارتش را برای شلیک سلاح‌ها فراهم می‌کند.

واحد نوآوری دفاعی دفتر دره سیلیکون پنتاگون، در تاریخ 18 مارس اطلاعیه‌ای را منتشر کرده که در آن آمده بود، رهبران ارتش آمریکا قصد دستیابی به نمونه‌های اولیه ایستگاه‌های زمینی را دارند که امکان پردازش سریع داده‌های ماهواره‌های نظامی و بهبود آگاهی موقعیتی میدان نبرد را فراهم می‌کند.

در سند یاد شده آمده است: «هدف برنامه مذکور کاهش تأخیر «حسگر به شلیک» (Sensor to Shooter) از طریق ارتباط خودکار متاداده به منظور فراهم کردن اطلاعات هوش چندگانه است. برای مثال می‌توان به دقت شلیک در فواصل بالا اشاره کرد.»

برنامه بالا یک رقابت 2 ساله را میان صنعت آمریکا به وجود می‌آورد. شرکت‌ها باید تا پیش از ژانویه 2022، دو ایستگاه زمینی قابل‌حمل را به منظور به کارگیری در رزمایشی دولتی آماده کنند. این ایستگاه‌های زمینی باید بتوانند مدت‌زمان برقراری ارتباط ماهواره‌ای با ایستگاه زمینی را -از حسگرهای فضایی تجاری، نظامی و ماهواره‌های اطلاعاتی- کاهش دهند. از آنجایی که حسگرها طیف گسترده‌ای از داده‌ها را به وجود می‌آورند، نمونه‌های اولیه بسترهای یاد شده باید از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای پردازش اطلاعات بهره بگیرند.

واحد اطلاعات دفاعی پنتاگون برنامه مذکور را در راستای پروژه تایتان (TITAN) نیروی زمینی، برای توسعه ایستگاه‌های زمینی راه‌اندازی کرده است. پروژه تایتان به منظور پردازش اطلاعات حسگرهای هوایی و زمینی توسعه پیدا می‌کند.

راب کالینز (Rob Collins)، مدیر اجرایی برنامه اطلاعات، جنگ‌افزار الکترونیک و حسگرها نیروی زمینی آمریکا هم‌اکنون 100 ایستگاه تاکتیکی زمینی، 13 ایستگاه زمینی عملیاتی و چندین وسیله نقلیه اطلاعاتی را در اختیار دارد.

رهبران نیروی زمینی آمریکا اشاره کردند پروژه تایتان امکان هدف‌گیری را در یک محیط خصمانه و چند دامنه‌ای فراهم کرده، به کمک هوش مصنوعی زنجیره کشتار کوچکی را به وجود می‌آورد. این سیستم قرار است در اختیار کارگروه چند دامنه‌ای ارتش با نام «I2CEWS» قرار بگیرد که مخفف هوش، اطلاعات، سایبر، جنگ الکترونیک و فضا است.

منبع: سایبربان

نظرات

3 + 6 =