آذر ۱۱
سما سمیعیان
دبیر خبر | ۴ تیر ۱۳۹۹

همه چیز پیرامون کنفرانس توسعه دهندگان WWDC 2020

یکی از مهم‌ترین اتفاقات دنیای دیجیتال، کنفرانس سالانه «WWDC 2020» است؛ این رویداد منحصربه‌فرد امسال برخلاف سال‌های قبل، به‌صورت کاملاً آنلاین برگزار شد.

یکی از مهم‌ترین اتفاقات دنیای دیجیتال، کنفرانس سالانه «WWDC 2020» است؛ این رویداد منحصربه‌فرد امسال برخلاف سال‌های قبل، به دلیل شیوع ویروس جهانی کرونا، برای اولین بار به‌صورت کاملاً آنلاین و با یک سخنرانی ویژه روز دوشنبه 22 ژوئن (2 تیر) آغاز شد. مکان برگزاری WWDC 2020 پارک اَپل بود و مخاطبان می‌توانستند از طریق وب‌سایت، برنامه توسعه‌دهندگان، برنامه مخصوص تلویزیون اَپل و یوتیوب آن را مشاهده کنند.

این رویداد مهم با سخنرانی تیم کوک (Timothy Donald Cook)، مدیرعامل اجرایی و عضو هیئت مدیره شرکت اَپل آغاز شد؛ کوک گفت :

«به کنفرانس  WWDC 2020 خوش آمدید؛ این بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویداد برای اَپل، مصرف کنندگان و توسعه دهندگان محسوب می‌شود. ما اینجا بزرگ‌ترین و جدیدترین نوآوری‌های خود را معرفی می‌کنیم. ما همه به دنبال زندگی امیدوارکننده‌تری در آینده هستیم. تصور برگزاری این نشست بدون شما امکان‌پذیر نیست؛ من به شما اطمینان می‌دهم که نشستی بسیار عالی پیش‌رو خواهیم داشت؛ امسال ما این کنفرانس را در خانه‌های شما به‌صورت مستقیم و آنلاین برگزار می‌کنیم و به شما برای ورود به پارک اَپل خوش‌آمد می‌گوییم. من اکنون می‌خواهم در مورد 2 موضوع بسیار مهم حال حاضر در جهان با شما صحبت کنم؛ در ابتدا موضوع نژادپرستی در عدالت و برابری را مطرح می‌کنم که به‌طور مستقیم باعث ناراحتی جامعه سیاهپوستان پس از مرگ جورج فلوید شده است. آمریکا سال‌ها دم از آزادی و برابری می‌زد؛ ما باید آینده را براساس ایده‌هایمان بسازیم. این به معنای انجام برخی اقدامات است. 2 هفته پیش، ما عدالت نژادی اَپل را با تعهد 100 میلیون دلاری معرفی کردیم. ما اینجا تلاش می‌کنیم از توسعه دهندگان سیاهپوست نیز استفاده کنیم. ما هرکاری برای تقویت ایده‌های برتر انجام می‌دهیم.

موضوع مهم بعدی شیوع ویروس جهانی کرونا است که روی زندگی میلیاردها انسان تأثیرگذار بوده است. ما امروز باید از تجارب و ایده‌های خود برای حرکت روبه‌جلو استفاده کنیم. ما امسال بسیار هیجان‌زده هستیم زیرا کنفرانس WWDC امسال نسبت به سال‌های قبل بسیار منحصربه‌فرد است. بیش از 100 جلسه ویدئویی مهندسی، 101 جلسه مشاوره با مهندسان اَپل، توسعه دهندگان و بسیاری موارد دیگر که از موقعیت‌های مکانی مختلف برای افراد به نمایش گذاشته می‌شوند. همچنین تمام توسعه دهندگان می‌توانند به‌صورت رایگان در این کنفرانس حضور داشته باشند.»

سیستم عامل «iOS 14»

کریگ فدریگی (Craig Federighi)، نایب رئیس ارشد بخش مهندسی نرم‌افزار اَپل در رویداد آنلاین از این محصول جدید اَپل رونمایی کرد و گفت که بسیار قدرتمند است و کاربرد بسیار آسانی دارد. این محصول ، ظاهری جدید به کارهای معمول شما می‌دهد؛ ویژگی اصلی این سیستم عامل مربوط به ویجت‌هایی است که حالا در صفحه اصلی خانه قرار می‌گیرند. ویژگی‌های جدید به شما کمک می‌کند تا در همان لحظه به آنچه نیاز دارید برسید و برنامه‌های مورد استفاده، هوشمندتر و شخصی‌تر می‌شوند.

همچنین ویژگی «App Library» اضافه شده است که دیگر نیازی نیست در بین همه صفحات مختلف پیمایش کنید تا یک برنامه کوچک مورد استفاده در آن زمان را پیدا کنید. این برنامه‌ها براساس دسته سازماندهی می‌شوند، بنابراین می‌دانید کدام برنامه کجاست. علاوه بر این، قابلیت تصویر در تصویر نیز وارد آیفون‌ها می‌شود و درنتیجه می‌توان اندازه ویدئو را تغییر داد و کوچک یا جابه‌جا کرد و بدون بستن پنجره ویدئو، وارد صفحه اصلی خود شوید.

سیری (Siri)

سیری، یکی دیگر از ویژگی‌های جالب  iOS 14به‌شمار می‌رود که امسال به‌صورت فشرده و عالی طراحی مجدد شده است؛ درصورتی که شما درخواست اطلاعات مصلاً در مورد آب و هوا کنید، در بالای صفحه اصلی – مانند اطلاعیه – نمایش داده خواهد شد، حتی اگر یک صفحه دیگر باز باشد؛

یائل گارتن (Yael Garten)، مدیر و مهندس علوم داده سیری در اَپل معتقد است که سیری ویژگی بسیار خوبی برای ارائه اطلاعات به شمار می‌رود و اکنون واقعیت‌های آن 20 برابر 3 سال گذشته شده است. شما می‌توانید از سیری درخواست پیام صوتی کنید و سیری شروع به ضبط می‌کند. همچنین برای ارتباط برقرار کردن با فردی به زبان دیگر، سیری می‌تواند نقش مترجم را ایفا کند. سیری امسال از زبان‌های بسیار بیشتری پشتیبانی می‌کند.

برنامه جدیدی به نام مترجم وجود دارد که می‌تواند به‌صورت کاملاً آفلاین کار کند و مکالمات شما را به‌صورت خصوصی حفظ می‌کند. شما می‌توانید به کمک این برنامه پیام‌های متنی و صوتی را به 11 زبان از جمله انگلیسی، چینی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، ایتالیایی، ژاپنی، کره‌ای، عربی، پرتغالی و روسی ترجمه کنید و حتی با چرخاندن گوشی حالت گفتگو به‌وجود می‌آید. برنامه به‌راحتی زبان را تشخیص می‌دهد و آن را ترجمه می‌کند.

برنامه بعدی، پیام‌ها هستند که برای برقراری ارتباط افراد با یکدیگر اهمیت ویژه‌ای دارند. امروزه استفاده از این برنامه 40 برابر افزایش یافته است. همچنین پیام‌های گروهی 2 برابر شده‌اند. اَپل امسال راهکار ویژه‌ای برای برقراری ارتباط، استفاده از مموجی‌های جالب و ارتباط به‌صورت گروهی معرفی می‌کند. استیسی لایسیک (Stacey Lysik)، مدیر ارشد مدیریت برنامه OS در این خصوص گفت که قابلیت جدید این برنامه، پین کردن افرادی است که بیشتر با آنها در ارتباط هستید، در این صورت افراد موردنظر به صدر جدول پیام‌های شما می‌آیند و پیام‌هایی که از طرف افراد پین شده به شما می‌رسند با تصاویر زیبا و انیمیشنی دیده می‌شوند.

افزایش تنوع مموجی‌ها

بیش از 20 مموجی جدید نیز در iOS 14 وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. این مموجی‌ها شکل ظاهری متفاوتی دارند؛ همچنین مسئله جالب، اضافه شدن سن‌های مختلف به مموجی‌ها است. 3 مموجی جدید نیز به قبلی‌ها اضافه شده است. برای افرادی که از مموجی‌ها استفاده می‌کنند، این قابلیت بسیار جالبی خواهد بود.

در آخر، پیام‌های گروهی هستند که افراد فعال در گروه بالای صفحه با عکس بزرگ‌تر نمایش داده می‌شوند؛ پیام‌های درون خطی، ویژگی دیگری است که شما می‌توانید به یک پیام خاص با نوشتن نام فرد موردنظر پاسخ دهید.

قابلیت جدید اَپل مَپ

در حال حاضر زندگی برای بسیاری از انسان‌ها به دلیل شیوع کرونا تغییر کرده، اما فدریگی معتقد است که اینگونه نخواهد ماند؛ سال‌های گذشته اَپل ویژگی‌های زیادی به مَپ اضافه کرد و استفاده از اپلیکیشن جدید مَپ iOS 14 در 3 کشور بریتانیا، ایرلند و کانادا نیز امکان‌پذیر شده است؛ در این برنامه اطلاعات مهم درمورد مکان‌های مختلف در شهر و راه رسیدن به آنها وجود دارد؛ و یکی از قابلیت‌های جالب توجه، به‌روزرسانی خودکار این برنامه است.  مِگ فراست (Meg Frost)،  مدیر طراحی تولید برای نقشه‌های اَپل اطلاعات بیشتری در این خصوص ارائه کرد. فراست اظهار داشت که به کمک این اپلیکیشین، مسیرهای مخصوص دوچرخه‌سواری به کاربران پیشنهاد داده می‌شود و حتی شیب مسیر یا وجود پله نیز مشخص هستند. اَپل اعلام کرد که این قابلیت جدید در برخی شهرهای آمریکا از جمله سان‌فرانسیسکو، لس‌آنجلس و نیویورک و همچنین شهرهای پکن و شانگهای در چین فعال است. قابلیت جدیدی مانند گوگل مَپ نیز در iOS 14 وجود دارد که شما می‎توانید به‌راحتی بهترین مسیر را برای رسیدن با وسیله نقلیه خود پیدا کنید.

carkey

امیلی شوبرت (Emily Schubert)، مدیر ارشد و مهندس تجربه ماشین در اَپل گفت که به کمک قابلیت دیجیتالcarkey  می‌توان از اَپل برای باز کردن قفل ماشین استفاده کرد. با گرفتن گوشی اَپل جلوی درب ماشین قفل به‌صورت خودکار باز می‌شود. در کنفرانس امسال، قابلیت carkey برای iOS 14 و iOS 13 معرفی شد؛ در حال حاضر آخرین مدل بی‌ام‌دبلیو 2021 از این قابلیت بهره‌مند هستند اما به گفته فدریگی، به‌زودی ماشین‌های بیشتری پشتیبانی خواهند شد؛ کلیدهای دیجیتال مزایای متعددی دارند؛ به عنوان مثال، اگر کلید ماشین را گم کنید می‌‎توانید از آیفون برای باز کردن درب خودرو استفاده کنید.

App Clips

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که در کنفرانس WWDC 2020 معرفی شد App Clips نام دارد که به نوعی مشابه قابلیت Instant Apps اندروید محسوب می‌شود. به‌طور خلاصه اگر فقط برای زمان کوتاه می‌خواهید ببینید یک اپلیکیشن چه امکاناتی را ارائه می‌دهد، با این قابلیت بدون نصب کردن می‌توانید به بخشی از اپلیکیشن دسترسی داشته باشید.

تغییرات و پیشرفت‌های iOS 14

جاش شافر (Josh Shaffer)، مدیر چارچوب‌های «Switf» در این خصوص اعلام کرد که طراحی جدید همانند قبلی است با این تفاوت که می‌توان با زدن دکمه‌ای در سمت چپ صفحه یک نوار کنترل به نام sidebar در بخش کناری باز کرد؛ این قابلیت در «iPadOS 14» نیز تعبیه شده است. در نتیجه جابه‌جایی بین اپلیکیشن‌ها آسان‌تر شده است. همچنین می‌توان از نوار جستجو در هر صفحه‌ای حتی برنامه‌های دیگر استفاده کرد. بدین ترتیب می‌توانید به راحتی همانند وارد شدن به یک برنامه، به سایت مورد نظر وارد شوید.

بهبود قابلیت نوشتاری در IPADOS 14

یکی دیگر از قابلیت‌های جدید «Scribble» نام دارد که به شما امکان نوشتن در هر زمینه متنی را می‌دهد و به‌صورت خودکار اطلاعات نوشته شده را شناسایی می‌کند. به عنوان مثال، اگر شما شکل یک 5 ضلعی را خیلی صاف نکشید، به‌صورت خودکار تبدیل به یک 5 شلعی دقیق می‌شود. درمورد متون نیز همین مسئله صدق می‌کند. این ویژگی همچنین می‌تواند دست نوشته را به چند زبان دیگر به متن در iPad تبدیل کند. شما می‌توانید با کلیک کردن، کلمه یا متن دلخواه خود را نیز انتخاب کنید یا رنگ آن را تغییر دهید. این اطلاعات را جنی چِن (Jenny Chen)، مهندس نرم‌افزار APPLE PENCIL توضیح داد.

جابه‌جایی خودکار دستگاه‌ها به کمک ایرپادها

مری آن لوناسکیو (Mary-Ann Lonascu)، مهندس ارشد سفت‌افزار ایرپادها گفت که اَپل با به‌روزرسانی نرم‌افزار مربوط به ایرپادها، امکان اتصال به هر دستگاه جفت شده برای شروع پخش صوت را می‌دهد. دیگر نیازی نیست به‌صورت دستی منبع موردنظر را برای اتصال انتخاب کنید.

قابلیت «SPATIAL AUDIO» در ایرپاد پرو

اَپل از یک شتاب‌سنج و ژیروسکوپ در ایرپاد پرو استفاده می‌کند تا صدای فراگیر (SPATIAL AUDIO) برای ردیابی سر شما و دستگاهتان فراهم شود. به کمک این قابلیت شما می‌توانید حس بودن در یک سالن سینما را تجربه کنید زیرا فرکانس‌های صوتی در تمامی فضای اطراف شما خواهند بود؛ این ویژگی از ۵.۱، ۵.۷ و دالبی اتموس پشتیبانی خواهد کرد.

سیستم عامل «WatchOS 7»

کوید لینچ (Kevin Lynch)، معاون فناوری اَپل گفت که همانند iOS این سیستم عامل نیز قابلیت دوچرخه‌سواری را دارد. در این سیستم عامل توسعه دهندگان می‌توانند چند برنامه را با هم اجرا کنند. همچنین موارد موردعلاقه شخصی فرد می‌تواند روی صفحه نمایش نشان داده شود. اشتراک واچ‌فیس‌ها

شما می‌تواند واچ‌فیس موردنظر خود را انتخاب کنید و به کمک ویژگی جدیدی به نام «Face Swapping» آن را به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید از طرف سایت‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی واچ‌فیس‌های متنوعی را برای اپل واچ خود دریافت کنید.

ردیابی حرکات موزون

جولز آرنی (Julz Arney)، مدیر ارشد فناوری‌های فیتنس گفت که در این سیستم‌عامل قابلیت ردیابی حرکات موزون به قابلیت‌های پیشین اضافه شده است. این برنامه از شتاب‌سنج و ژیروسکوپ اَپل‌واچ همراه با داده‌های مربوط به ضربان قلب برای ردیابی طیف وسیعی از حرکات موزون استفاده می‌کند. درنتیجه پیشرفت شما ثبت خواهد شد. اپل همچنین نام اپلیکیشن «Activity» را به «Fitness» تغییر داده است. تاکنون هیچ شرکت دیگری چنین قابلیتی را ارائه نکرده و باید دید نتیجه آن چه می‌شود.

قابلیت ردیابی خواب

اَپل از فناوری یادگیری ماشینی و سنسور اَپل‌واچ برای تحت نظر قرار دادن شما در خواب و ردیابی حرکاتتان استفاده می‎کند؛ در این خصوص اطلاعات بیشتری ارائه نشد اما نتایج آن در آینده جالب خواهد بود.

یادآوری زمان شستن دست‌ها

امروزه، شستن دست‌ها به دلیل همه‌گیری بیماری کووید-19 مسئله بسیار مهمی است؛ watchOS 7 قابلیت جدیدی اضافه کرده که از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی برای یادآوری زمان شستن دست‌ها استفاده می‌کند. میکروفن‌های ساعت با شنیدن صدای آب، شستن دست‌های شما را تأیید می‌کنند. سپس یک شمارش معکوس زیبا در واچ‌فیس آغاز می‌شود.

به گفته نایب رئیس ارشد بخش مهندسی نرم‌افزار اَپل، اهمیت حفظ حریم خصوصی امروز بیش از هر زمان دیگری است؛ فدریگی گفت که 4 اصل امنیتی شامل (به حداقل رساندن داده‌ها، هوش دستگاه، حفظ حریم خصوصی و کنترل و شفاف‌سازی) به درک بهتر اطلاعات جمع‌آوری شدن و انتخاب نحوه استفاده از اطلاعات کمک می‌کنند.این اصول در سخت‌افزار، نرم‌افزار و سرویس‌های اَپل دیده می‌شوند. درنهایت، نتیجه امنیتی بسیار خوبی حاصل خواهد شد. یک نمونه بسیار جالب از این موضوع «ورود با اَپل» است. این برنامه سال گذشته راه‌اندازی و بیش از 200 میلیون حساب کاربری در آن ایجاد شد.

کیتی اسکینر (Katey Skinner)، مدیر نرم‌افزاری حفظ حریم خصوصی کاربر درخصوص اطلاعات موقعیتی اظهار داشت که به کمک اَپل می‌توان به‌جای اشتراک‌گذاری موقعیت دقیق خود، آن را با دقت کمتری در اختیار اپلیکیشن‌ها قرار داد. اریک نونشواندر (Erik Neuenschwander)، مدیر حفظ حریم خصوصی کاربر نیز گفت که نشانگرهای جدید میکروفن و دوربین در نوار وضعیت به شما اعلام می‌کنند که دقیقا چه زمانی از آن‌ها استفاده شده است. به گفته اسکینر، اَپل قابلیت جدید کنترل ردیابی را نیز ارائه می‌دهد که براساس آن مجوزهایی را برای ردیابی در اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها درنظر گرفته که امنیت شما را افزایش می‌دهند.

سیستم عامل «tvOS 14»

توسعه استاندارد جدید خانه هوشمند

به گفته یا کیسون (Yah Cason)، مهندس ارشد نرم‌افزاری «HomeKit»، اَپل به دنبال توسعه نوع جدیدی از گَجت‌های هوشمند خانگی است تا یک پیوستگی جدید با شرکت‌هایی مانند آمازون، گوگل، زیگ‌بی (Zigbee) و دیگر شرکت‌ها داشته باشد.

پشتیبانی اپل تی‌وی از چند کاربر برای اپل آرکید

به کمک این قابلیت جدید، می‌توانید به راحتی با پروفایل‌های مختلف در «Apple Arcade» بازی کنید و پیشرفت‌ها قبلی شما در بازی حذف نخواهند شد. اَپل همچنین از کنترلر بی‌سیم «Xbox Elite 2» و کنترلر انطباقی ایکس‌باکس پشتیبانی می‌کند.

قابلیت تصویر در تصویر

هر برنامه ویدئویی در tvOS 14 در قالب پیپ (PiP) در اَپل تی‌وی نمایش داده خواهد شد. بنابراین، بدون بستن برنامه‌ها می‌توانید همزمان چند برنامه را داشته باشید. به عنوان مثال، در حین ورزش کردن می‎توانید اخبار نیز گوش دهید.

اپل تی‌وی پلاس

اپل تی‌وی پلاس، قابلیت دیگری است که تابستان امسال برای تلویزیون‌های هوشمند سونی و ویزیو عرضه می‌شود. اَپل در کنفرانس خود اولین تریلر سریال «Foundation» را نیز به نمایش گذاشت. این سریال سال آینده میلادی در تی‌وی پلاس قابل مشاهده خواهد بود.

سیستم عامل «macOS Big Sur»

در کنفرانس اَپل از جدیدترین نسخه مک‌او‌اس با نام «Big Sur» حاوی نسخه جدید سافاری رونمایی شد. این سیستم عامل از زمان معرفی « macOS X»  بیشترین تغییرات را در بخش طراحی تجربه کرده است. در این نسخه از macOS امکان شخصی‌سازی صفحه شروع به همراه داک اپلیکیشن‌ها و فایندر وجود دارد. این سیستم عامل شباهت زیادی به iOS 14 دارد؛ نوار کناری به‌صورت نیمه شفاف، ویجت‌ها، اپلیکیشن پیام‌ها و دیگر موارد در این سیستم عامل نیز دیده می‌شوند.

مروروگر سافاری عملکرد سریع‌تری نسبت به گذشته پیدا کرده است؛ یکی از مهم‌ترین به‌روزرسانی‌های این مرورگر، مدیریت تب است. زمانی که چندین تب را باز کرده باشید، تب جدید را به صورت شناور مشاهده می‌کنید و برای پیش‌نمایش آن، نیازی به کلیک کردن نخواهید داشت.

مهاجرت از پردازنده‌های اینتل به «ARM»

یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات کنفرانس، اعلام خبر استفاده از پردازنده‌های مبتنی بر ARM اَپل در دنیای مک بود. اَپل سال‌ها از پردازنده‌های اینتل استفاده می‌کند؛ اما اکنون تصمیم گرفته از پردازنده‌های اختصاصی خود بهره‌مند شود، بنابراین با ادغام سخت‌افزار و نرم‌افزار، تیم کوک معتقد است که محصولات بهتری ارائه خواهد شد.

جانی اسروجی (Johny Srouji)، معاون ارشد فناوری‌های سخت‌افزاری اَپل توضیح داد که این شرکت تاکنون 10 نسل چیپ سری آ معرفی کرده و حالا عملکرد سی‌پی‌یو آیفون 100 برابر بهتر شده و همین امر عملکرد آیفون را از گوشی‌های دیگر متمایز کرده است. درمورد آی‌پد نیز تاکنون 6 نسل چیپ معرفی شده و عملکرد آخرین آی‌پد نسبت به اولین مورد در طول 10 سال، 1000 برابر عملکرد بهتری دارد. اَپل قصد دارد از فناوری اختصاصی خود و پردازنده‌های ARM برای آیفون‌ها و آی‌پدها استفاده کند.

این یک تغییر بزرگ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری محسوب می‌شود و اَپل اجرای برنامه‌های ساخته شده برای پردازنده‌های اینتل را در مک‌های جدید و همچنین پردازنده‌های محیط‌های دیگر مانند لینوکس امکان‌پذیر می‌کند. اولین سیستم مجهز به پردازنده‌های سری A تا پایان سال جاری میلادی روانه بازار خواهد شد. با این حال نزدیک به 2 سال طول می‌کشد تا مهاجرت کامل از پردازنده‌های اینتل به ARM صورت گیرد. این شرکت اعلام کرد که در سال‌های آینده از مک‌های مجهز به چیپ‌های اینتل همچنان پشتیبانی خواهد کرد.

منبع: سایبربان

نظرات

سلام
ممنون از این خبرتون که اینقدر کامل بود