تیر ۲۴
دبیر خبر | ۱۶ مرداد ۱۳۹۷

هزاران بدافزار پیشرفته در کمین مخاطبان همراه بانک

کاربران نرم افزار های بانکی، در خطر سرقت اطلاعات و اموالشان از طریق هزاران بدافزار پیشرفته قرار گرفته اند.

متخصصان حوزه ویروس شناسی آزمایشگاه کسپرسکی در سه ماهه دوم سال 2018 تاکنون بیش از 61 هزار بسته نرم افزاری (Installation Package) شامل تروجان های همراه بانک (Mobile Banking Trojans) را شناسایی کرده اند. این مقدار تقریباً سه برابر بیشتر از میزانی بوده که در سه ماهه نخست شناسایی شده است. بخش اعظم تروجان های شناسایی شده از خانواده بدافزار Hqwar و حدود پنج هزار مورد از بدافزار ها Agent بوده است.

به گفته این کارشناسان، تروجان ها به گونه ای طراحی شده اند که معمولاً در قالب برنامه های قانونی توزیع می شوند و بدین صورت با راه اندازی اپلیکیشن بانکی، بدافزار، رابط فیشینگ (Phishing Interface) را روی رابط نرم افزار همراه بانک انتقال می دهد و بدین طریق، اطلاعات حساب که توسط کاربر ثبت می شود، سرقت شده و بدین صورت امکان دسترسی هکر ها به اموال کاربران این سیستم عملیات بانکی محیا می شود. بیشترین حملات صورت گرفته با استفاده از بدافزار های بانکی مربوط به کاربران کشورهای ایالات متحده آمریکا، روسیه و لهستان بوده است.

ویکتور چِبیشِف، متخصص در زمینه آنتی ویروس آزمایشگاه کسپرسکی، در این باره بیان کرد: «تعداد تروجان های همراه بانک ها که توسط کارشناسان این آزمایشگاه شناسایی شده است، بی سابقه بوده و افزایش روزافزون این گونه برنامه های مخرب، نشان می دهد که مجرمان سایبری دائماً در حال طراحی نسخه های جدید بدافزار های پیشرفته هستند تا آن ها را تقریباً غیرقابل شناسایی کنند. تا زمانی که این روند ادامه دارد، کاربران تلفن همراه و شرکت های صنعتی می بایست طی ماه های آینده بسیار محتاط و هوشیار باشند.»

نظرات