تیر ۲۵

نگاهی به سریال ضدایرانی تهران(TEHRAN)

فواد سیادتیان
دبیر خبر | ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱
آسیب پذیری

تهرانگردی هکر موساد!
چند ماهی است که خبر ساخت سریالی امنیتی-جاسوسی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان توسط تلویزیون اسرائیل منتشر شده است. ظاهرا با پایان مراحل تصویربرداری و پس‌تولید سریال «تهران»، از هفته اول تابستان، این مجموعه تلویزیونی ضد ایرانی در کنداکتور پخش شبکه کان(شبکه 11) رژیم صهیونیستی قرار خواهد گرفت. به‌تازگی نخستین تیزر تبلیغاتی رسمی سریال «تهران-TEHRAN» نیز منتشر شده است.
در توضیحات اولیه سریال «تهران» آمده است: «این مجموعه، که با الهام گرفتن از رویدادهای واقعی ساخته شده است، ماجرای سفر یک هکر اسرائیلی سازمان موساد به ایران برای انجام یک مأموریت ویژه را به تصویر می‌کشد. او باید با نفوذ به سیستم دفاعی و اخلال در سیستم پدافند هوایی ایران، موقعیت مناسبی را برای جنگنده‌های اسرائیلی فراهم کند تا به نیروگاه‌های هسته‌ای آن کشور حمله کنند. البته مأموریت مطابق نقشه پیش نمی‌رود و این دختر جوان پس از شکست عملیات، درگیر تعقیب و‌ گریزی طولانی با نیروهای امنیتی ایران می‌شود.»
تهیه‌کننده سریال «تهران» موشه زوندر است. عمده شهرت او تهیه سریال «فائودا» است. فائودا داستان تیمی از ماموران اسرائیلی است که در سرزمین‌های فلسطینی کرانه غربی فعالیت می‌کنند و راوی یک ماجرای عاشقانه است که بین مامور اسرائیلی با زنی فلسطینی از خانواده‌ای نزدیک به حماس رخ می‌دهد.
 نویسنده فیلم‌نامه «تهران» نیز موشه زوندر و اومری شنهار هستند. دنیل سرکین نیز کارگردانی این مینی سریال 8 قسمتی را برعهده داشته است. نیو‌ سلطان بازیگر اصلی این مجموعه است و نقش هکری به نام «تامار ربینیان» را ایفا می‌کند. نوید نگهبان و شان توب از ایرانیان ساکن لس‌آنجلس نیز در این مجموعه حضور دارند. شان توب نقش یک مأمور امنیتی ایرانی و نوید نگهبان نقش یک‌ افسر اطلاعاتی اسرائیل را بازی می‌کنند.

 

تصویربرداری سریال «تهران» پیش از فراگیری ویروس کرونا در آتن یونان انجام شده است و تیم تولید سعی داشته‌اند تا نمای تهران در این شهر بازسازی شود. در گزارش شبکه کان11 اسرائیل از مراحل ساخت «تهران»، قسمتی نیز به مصاحبه با نوید نگهبان اختصاص یافته است. نگهبان در حالیکه روی سقف ساختمان یکی از لوکیشن‌های سریال ایستاده می‌گوید: «این سبک سقف‌ها همیشه من را یاد ایران می‌اندازند. این ماهواره‌ها و چیزهای دیگری که این بالاست؛ بچه‌های همسایه‌ها که خصوصا در تابستان روی سقف می‌خوابیدند، من را یاد ایران می‌اندازند». نوید نگهبان در ادامه توضیح می‌دهد: «تهران، یک تریلر جاسوسی است اما در اعماقش یک داستان عشقی را روایت می‌کند.»
شان توب، بازیگر دیگر این سریال نیز ضمن تمجید از فیلم‌نامه خوب، دلایل تصمیمش برای حضور در آن را اینطور شرح می‌دهد: «دانیل کارگردانی بود که همیشه می‌خواستم با او کار کنم.» او در ادامه تصریح می‌کند: «شخصیتی که من در فیلم نقش او را بازی می‌کنم، رییس سپاه است؛ بنابراین او بخشی از حکومت است که همیشه چالشی با خودش دارد؛ چون می‌خواهد همواره درست‌ترین کار را انجام دهد؛ اما بالاخره در زندگی زمان‌هایی هست که شما قوانین را می‌شکنید.»
در اولین تریلر رسمی سریال «تهران»، مانند تمامی آثار مشابه، سیاه‌نمایی و اغراق‌ فراوان نسبت به وضعیت کنونی جامعه ایران کاملا مشهود است. با توجه به انتخاب زبان فارسی-عبری برای این سریال، باید منتظر ماند و دید واکنش مخاطبین بین‌المللی عرب و انگلیسی زبان به سریال «تهران» چگونه خواهد بود؟

 

نظرات(0)