آبان ۱۱
دبیر خبر | ۸ مهر ۱۳۹۹

نشست خبری «کمیسیون سخت‌افزار» سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برگزار شد

نشست خبری «کمیسیون سخت‌افزار» سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با موضوع «مشکلات تأمین ارز و واردات کالاهای فاوا»، صبح امروز به‌صورت آنلاین برگزار شد.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان در این نشست اعضای کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای انتقادات خود را نسبت به مشکلات تأمین ارز و واردات کالاهای فاوا مطرح کرده و مهم‌ترین مشکل واردات را ثبت سفارش کالاهای آی‌تی‌ و به دنبال آن تخصیص و تأمین ارز از سوی بانک مرکزی اعلام کردند.
رئیس «کمیسیون سخت‌افزار» سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با عنوان این موضوع که شیوع ویروس کرونا مشکلات بزرگی در دل خورد برای حوزه سخت‌افزار به همراه آورده است گفت:« با آغاز سال تحصیلی و فراگیری بیماری کرونا، آموزش مجازی بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است. همین موضوع اهمیت دسترسی به سخت‌افزار کامپیوتری بیش از گذشته اهمیت پررنگ کرده است.
او با اشاره به این موضوع که زیرساخت و بستر نسبتا مناسبی از سوی وزارت ارتباطات برای این کار مهیا شده است تأکید کرد:« اما نیاز به سخت‌افزارهایی مانند تبلت، موبایل هوشمند و لپ‌تاپ هنوز مرتفع نشده و مشکلاتی دارد.»
«سیامک غنیمی‌فرد» با تأکید بر این موضوع که قیمت‌ تجهیزات گران است افزود:« بسیاری از خانواده‌ها به دلایل مختلف نمی‌توانند کالای موردنیاز خود را تهیه کنند.»
او با اشاره به این موضوع که وزارت بهداشت در سال جاری توانست با استفاده از فناوری اطلاعات، غربالگری ۶۵ میلیون شهروند را با سرعت و شتاب بیشتری انجام دهد افزود:« تمام این مسائل نشان می‌دهد که فناوری اطلاعات تا چه میزانی توانسته در مقابله با ویروس کرونا در حوزه‌های آموزش مجازی، دورکاری، حمل‌ونقل هوشمند، خرید و مسائلی ازاین‌دست نقش اصلی را ایفا کند. اما کمبود دیوایس‌ها باعث بروز مشکلاتی در این زمینه شده است.»
در ادامه حمید توسلی عضو کمیسیون سخت‌افزار و تولیدکنندگان تجهیزات IT با تأکید بر این موضوع که تولیدکنندگان در داخل و خارج از کشور مشکلاتی برای خرید دارد که عمده آن تخصیص ارز است اضافه کرد:« از سه سال قبل قرار شد از کالای ایرانی حمایت شود. امسال نیز سال جهش تولید است و افرادی که درزمینهٔ واردات حضور داشتند الآن به تولیدکننده تبدیل‌شده‌اند که اتفاق مبارکی است.»
او با تأکید بر این موضوع که درزمینهٔ تولید با دنیا فاصله زیادی داریم، ادامه داد:« ما می‌توانیم کالاهایی را بومی‌سازی و بر اساس نیاز مشتریان به بازار عرضه کنیم. این کالاها مشتریان خاص خود را دارد اما مشکل تولیدکننده بحث چرخه تأمین کالا است. »
توسلی زمان حدودی رسیدن کالای منفصله به دست تولیدکننده را حدود 10 ماه عنوان کرد و با تأکید بر اینکه این مدت‌زمان زیادی است گفت:« اگر دولت قصد دارد تجهیزات را وارد کند، به‌طور رسمی اعلام شود تا بخش خصوصی کنار بنشیند.»
«پیمان مهاجر ایروانی» عضو کمیسیون سخت‌افزار نیز در خصوص مشکلات گفت:« زمانی که شرکت‌ها واردات کالا را به روش درست انجام می‌دهند، حق گمرک و مالیات به دولت داده می‌شود اما ورود کالا با روش‌های ناشناخته نه‌تنها باعث خروج ارز از کشور می‌شود، بلکه منافع دولتی هم حیف شده و به دست دولت نمی‌رسد.»
مهاجر ایروانی با تأکید بر اینکه برای برون‌رفت بخش دولتی باید شفافیت‌هایی صورت بگیرد افزود:« چون ما در بخش سخت‌افزار واقعاً نمی‌دانیم تکلیف چیست. تنها چیزی که مشخص‌شده تعیین سقف برای کارت‌های بازرگانی است که در آن خصوص هم نمی‌دانیم سقف نیاز بازار را برطرف می‌کند یا نه»
او با تأکید دوباره بر این موضوع که مشکل کنونی آن‌ها تخصیص ارز و صبت سفارش است اضافه کرد:« تقاضا داریم دولت از همفکری با تشکل‌های خصوصی استفاده کند.»
اشکان ابراهیمی از کمیسیون سخت‌افزار نیز در ادامه این نشست با اشاره به این موضوع که تخصیص و تأمین ارز توسط بانک مرکزی به شکلی مدیریت می‌شود که معضلات زیادی در زیرمجموعه‌های تولیدی ایجاد کرده است ادامه داد:« دیرکرد تخصیص ارزها باعث دپو شدن کالا در گمرک شده و چرخه تأمین و توزیع با مشکل روبه‌رو شده است.»
او با عنوان اینکه بانک به‌جای نظارت بر زیرمجموعه‌های خود به فعالیت بازرگانان نظارت دارد و حتی بر اولویت‌های قانونی نیز ممیزی می‌گذارد ادامه داد:« درگذشته این مسئولیت بر عهده وزارت صمت بود اما اکنون روال به شکل عجیبی پیچیده شده است. این مسئله باعث شده کالاهای مستعمل و قاچاق وارد کشور شود.»
عضو کمیسیون سخت‌افزار با تأکید بر این نکته که کالاهای مستعمل خطرات امنیتی دارند و هیچ‌کدام از تست‌ها برای کالاها انجام نمی‌شود ادامه داد:« اکنون تخصیص ارز برای واردات کالا حدود سه تا چهار ماه طول می‌کشد، اما کالای قاچاق در کمتر از سه هفته از مبدأ به مقصد می‌رسد.»
او با اشاره به این موضوع که کالاهای مربوط به IT لوکس نیستند و تمام روند زندگی افراد در این روزها به این کالاها مربوط است در پایان گفت:« به علت شدت گرفتن ارتباطات آنلاین، دورکاری و آموزش مجازی نیاز به کالاهای IT داریم. در شیوع کووید ۱۹ بیشتر بیمارستان‌ها نیاز به این تجهیزات دارند، چراکه تجهیزات روز دنیا IT محور هستند.»

منبع: کلیک

نظرات