مهر ۰۸
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۲۵ شهریور ۱۳۹۹

نتایج رأی‌گیری الکترونیک در روسیه

وزارت ارتباطات روسیه از نتایج رأی‌گیری الکترونیک در انتخابات فدرال خبر داد.  

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ وزارت دیجیتال روسیه و کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه با جمع‌بندی نتایج استفاده از فناوری‌های نوین و سرویس‌های دیجیتال در آمادگی و برگزاری روز واحد رأی‌گیری 13 سپتامبر 2020 اعلام کردند سال 2020 سالی ویژه برای دیجیتالی کردن فرایند انتخابات شد. 

به گفته مقامات وزارت دیجیتال روسیه، امسال برای نخستین بار فناوری‌های رأی‌گیری الکترونیک از راه دور در انتخابات فدرال به کارگرفته شد. بالغ‌بر 31.5 هزار رأی‌دهنده از 29 ژوئیه تا 8 سپتامبر از طریق پورتال خدمات دولتی برای ارائه رأی به‌صورت الکترونیک درخواست دادند که 28.7 هزار از آن‌ها رأی دادند. 

ماکسوت شادایِف، وزیر دیجیتال روسیه در این خصوص اعلام کرد:

درنتیجه در دو منطقه آزمایشی بیش از 90% از رأی‌دهندگان به‌صورت الکترونیک رأی دادند. در همان روز اول بیش از 70% از آن‌ها از این قابلیت بهره بردند. این نشان می‌دهد مردم منتظر بودند و می‌خواستند این نوع رأی‌گیری را امتحان کنند. در این سه روز کار هیچ‌گونه اختلال قابل‌توجهی مشاهده نکردیم. 

میخائیل آسییِفسکی، رئیس شرکت سهامی روس تلکام نیز اظهار داشت سیستم رأی‌گیری الکترونیک هدف حملات سایبری‌ای که اختلالی در عملکرد آن ایجاد کنند، قرار نگرفته است. این شرکت سیستم‌ رأی‌گیری الکترونیک را طراحی کرده و قرار است برای استفاده‌های گسترده آن‌ را ارتقاء دهد.

امسال در پورتال خدمات دولتی وزارت دیجیتال روسیه حساب‌های شخصی نامزدها و انجمن‌های انتخاباتی ایجاد شد و برای اولین بار در این پورتال جمع‌آوری امضای رأی‌دهندگان در حمایت از نامزدها و لیست نامزدها انجام شد.

حدود 7.6 هزار امضا در حمایت از نامزدها و لیست نامزدها در انتخابات نمایندگان مجلس قانون‌گذاری منطقه چلیابینسک و انتخابات مقامات ارشد منطقه پِرم و جمهوری چوواش از طریق سرویس جمع‌آوری امضا جمع‌آوری شد. 

درمجموع، 24 نامزد و 8 انجمن انتخاباتی از خدمات جمع‌آوری امضا با استفاده از پورتال خدمات دولتی استفاده کردند. 

علاوه بر این، 124.5 هزار شهروند نیز با استفاده از خدمات دیجیتال ارائه درخواست، جهت دادن رأی در حوزه‌های رأی‌گیری موردنظر خود بر اساس محل سکونت خود درخواست ارائه دادند که نسبت به سال گذشته این درخواست دیجیتال 20% رشد داشته است. 

لازم به ذکر است که وزارت ارتباطات روسیه به‌تازگی نام رسمی خود را به وزارت دیجیتال تغییر داده است. 

منبع: سایبربان

نظرات