خرداد ۱۰
دبیر خبر | ۲۸ آبان ۱۳۹۷

ناپدید شدن بخشی از وب تاریک

دنیل هاستینگ یکی از بزرگترین میزبان های وب تاریک هک شد.

دنیل وینزن (Daniel Winzen)، توسعه‌دهنده‌ دنیل هاستینگ، در گفتگو با نشریه ZDNET اعلام کرده است اواخر هفته پیش وب سایت میزبانی وب وی (Daniel Hostings) توسط مهاجمانی ناشناس مورد حمله قرار گرفته و کلیه حساب های کاربری موجود در آن حذف شد. با به وقوع پیوستن این رخداد، بیش از 6500 سایت وب تاریک ناپدید شد. به گفته دنیل وینزن کلیه اطلاعات دسته بندی شده این سایت از بین رفته است و متأسفانه به دلایل خاصی نسخه های پشتیبان از آن ها تهیه نشده بود. با این حال دنیل وینزن معتقد است پس از کشف آسیب پذیری های مورد استفاده توسط مهاجمان، این بستر را احیاء خواهد نمود. 

وینزن همچنین اعلام کرد: «در حال حاضر لاگ‌ها (Logs) را بررسی نکرده ام، اما براساس شواهدی که خود به آن پی بردم، معتقدم مهاجم فقط دسترسی‌های مدیریت سیستم به پایگاه داده را در اختیار گرفته است. هیچ شواهدی مبنی بر دسترسی به کلیه سیستم وجود ندارد و حتی برخی حساب‌های کاربری و فایل‌ها که ارتباطی به زیرساخت های میزبان ندارند، دست‌نخورده باقی مانده‌اند».

در حال حاضر مشخص نیست چه کسی این حمله را انجام داده است. اما با توجه به اینکه پس از هک شدن سرور Freedom Hosting II در فوریه سال 2017، دنیل هاستینگ به بزرگترین سایت میزبان وب تاریک تبدیل شد، مخالفان زیادی می توانند به آن حمله کرده باشند. طبق نظر کارشناسان حوزه جرائم سایبری نیز در برخی مواقع، خود مجرمان وب تاریک با تلاش در جهت حذف یکدیگر، کار مبارزه با مجرمان سایبری را تسهیل می کنند و باعث حذف و کاهش سایت ها و فروشگاه های وب تاریک می شوند. دنیل هاستینگ نیز در فضای وب تاریک، یکی از بزرگ ترین پایگاه ها برای ارتباط با این بستر بوده است.

نظرات

12 + 5 =