مرداد ۱۷
سما سمیعیان
دبیر خبر | ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

موساد، سلاح مخفی نتانیاهو علیه کووید-19

به گفته کارشناسان، نتانیاهو از موساد به عنوان یک سلاح مخفی برای جنگ علیه ویروس کرونا استفاده می‌کند.

به گزارش کارگروه بین‌الملل سایبربان؛ به گفته بِن کاسپیت (Ben Caspit)، یکی از نویسندگان و تحلیل‌گران ارشد سیاسی برای روزنامه‌های اسرائیلی، یوسی کوهن (Yossi Cohen)، رئیس موساد طی هفته‌های اخیر به این نتیجه رسیده که سرقت دستاوردهای هسته‌ای ایران و انتقال آنها به اسرائیل آسان‌تر از خرید ونتیلاتورهای پزشکی و انتقال آنها به بیمارستان‎‌های اسرائیلی است؛ کاسپیت در این زمینه مقاله‌ای نوشته که به شرح زیر است :

«کوهن – که در سال 2018 رهبری عملیاتی باورنکردنی را برعهده داشت که در آن مأموران موساد پرونده‌های ایرانی را با وجود حضور عوامل دولتی به سرقت بردند – اکنون مسئول اصلی تهیه دستگاه‌های تهویه، تجهیزات پزشکی و دیگر موارد در جنگ علیه ویروس کرونا محسوب می‌شود. وی در حال حاضر ریاست اتاق عملیات‌های مخفی را برعهده دارد که در بیمارستان شبع ایجاد شده است. صدها عامل موساد در هر گوشه از جهان برای تجهیزات و فن‌آوری‌های حیاتی تلاش می‌کنند. آنها مشکل کمبود بودجه ندارند و دستور برای آنها انجام هر کار و هرچیزی با هدف تضمین توانمندی اسرائیل در برابر ویروس جهانی است.

اسرائیل، اوایل بازی به‌درستی به ویروس کرونا پاسخ داد؛ تصمیمات اولیه برای بستن فضای هوایی اسرائیل و محدود کردن ورود افراد از چین و سایر مناطق به موقع صورت گرفتند. درنتیجه زمان کافی پیش از شیوع گسترده کرونا را داشت. اما تقریباً هیچ کاری با توجه به تجهیزات ضد ویروس تا زمان همه‌گیری انجام نشد. سیستم بهداشت اسرائیل به دلیل فشارهای مالی و بی‌توجهی عمومی آمادگی نداشت.

به‌طور کلی می‌توان گفت سیستم بهداشت اسرائیل عملکرد خوبی داشت؛ اسرائیل یک قانون ملی بیمه سلامت دارد که پوشش رایگان بهداشت و درمان را برای همه شهروندان خود و شبکه کلینیک‌های خانوادگی و اجتماعی – از جمله توسعه یافته‌ترین موارد جهان – ارائه می‌دهد. از طرف دیگر تعداد پرستاران و تختخواب مراقبت‌های ویژه در پایتخت، کمترین در میان کشورهای غربی است. میزان مرگ و میر ناشی از عفونت در بیمارستان‌ها در حال افزایش است و به عنوان یکی از بالاترین موارد در غرب مشاهده می‌شود.

اسرائیل با کمتر از 2000 دستگاه تهویه دهنده و کمبود مزمن لباس‌های محافظ، ماسک‌های جراحی، ماسک‌های ان95، کیت‌های آزمایش ویروس کرونا، پاک‌کننده‌های مخصوص و غیره در این شرایط وربرو است؛ بدترین سناریوی وزارت بهداشت در مورد یک میلیون ناقل کروناویروس در ماه می امسال است. این آمار به حدود 10 هزار بیمار در شرایط جدی نیازمند به ونتیلاتور تغییر کرده است. کابوس نتانیاهو، دیدن هزاران بیمار کرونایی به دلیل کمبود دستگاه‌های تهویه دهنده است.

نخست وزیر اسرائیل – با حالتی مضطرب و اغلب اغراق در مورد تهدیدات و ایجاد بدترین سناریوها – اکنون از تبدیل شدن اسرائیل به نسخه مدیترانه‌ای ایتالیا می‌ترسد. او می‌داند که تصویر اسرائیل به دلیل کمبود ونتیلاتور منجر به پایان شغل سیاسی او خواهد شد. به همین دلیل، کوهن را مسئول تهیه تجهیزات لازم کرد. موساد، سلاح مخفی نتانیاهو به دلیل شهرت در بین مردم است. همچنین، بر خلاف سیستم دفاعی و ارتش – که تحت ریاست نفتالی بِنِت (Naftali Bennett)، وزیر دفاع فعالیت دارند – فرمانده اصلی موساد خود نتانیاهو است. درنتیجه او می‌تواند برای موفقیت موساد اعتبار عمومی و سیاسی بگیرد.

علاوه بر افراد موساد، صدها نفر از سیستم‌‎های مختلف دفاعی اسرائیل از جمله : دولت برای توسعه سلاح‌ها و زیرساخت‌های فنی در ارتش، مدیران اکتسابی وزارت دفاع، افراد اطلاعاتی، کارشناسان فناوری از واحد سایبری 8200 آمان (Aman)، کارشناسان سایبری از دیگر سازمان‌ها و سایر افراد از واحدهای مخفی – که برخی از آنها به دلیل همه‌گیری ویروس جهانی افشا شده‌اند –در این بحران حضور دارند؛ به عنوان مثال، واحد فنی آمان – که سال‌ها به‌صورت مخفی فعالیت داشت – اکنون به‌وسیله سخنگوی ارتش اسرائیل به مردم در مورد نحوه پیوستن سیستم دفاعی مجهز به جنگ ضد ویروس کرونا توضیح می‌دهد.

در رأس اتاق جنگ و پایین‌تر از رئیس موساد، بال فناوری موساد قرار دارد كه همه فعالیت‌ها را انجام می‌دهد. او نماینده مستقیم کوهن در ستاد است. کوهن یک بار در روز او را ملاقات می‌کند و جلسه پیگیری شامل خلاصه و ارزیابی تلاش‌ها را تشکیل می‌دهد. اتاق جنگ تقریباً یک شبه در مرکز نوآوری‌های بیمارستان شبع به‌وجود آمد.

نتانیاهو در این خصوص گفت :

«هرکاری لازم است انجام دهید؛ مشکل پول ندارید؛ حتی به شما اجازه داده می‌شود که در اسرائیل شرکت‌های ملی را برای تولید و تجهیز خود بومی‌سازی کنید.»

اواخر ماه مارس 2020، بِنِت فاش کرد که اسرائیل بیش از 2 میلیارد شِكِل (560 میلیون دلار) برای تلاش‌های خود صرف كرده و هیچ چشم‌اندازی در این زمینه ندارد.

مردم موساد – که به‌صورت پراکنده در سراسر جهان به‌سر می‌برند – اکنون در حال ایجاد یک میراث جنگی جدید در یک زمینه کاملاً جدید هستند. آنها به کارخانجات یورش می‌برند و با تولیدکنندگان ارتباط برقرار می‌کنند؛ قایق‌ها و کامیون‌ها را فوراً به انواع سایت‌های عجیب تنها برای کشف چگونگی پر شدن جهان از کلاهبرداران و فریبکاران اعزام می‌کنند. در یک مورد، واسطه‌ها سعی کردند مجموعه آزمایش‌های جعلی ضد کروناویروس را به موساد بفروشند. در یک مورد دیگر، یک کامیون موساد به یک پایگاه صنعتی در اروپا تنها برای کشف یک کامیون فرستاده شده از سوی دولت آلمان حمله و در عرض یک ساعت کل موجودی را خالی کرد. موساد حدود 100 هزار مجموعه تست ویروس کرونا را در خلیج فارس کشف و به اسرائیل منتقل کرد. سپس فهمیدند که این مجموعه‌ها مناسب نبوده‌اند.

اما در این میان برای موساد موفقیت‌هایی نیز حاصل شد؛ چندی پیش، 27 ونتیلاتور به اسرائیل در یک عملیات خاص برده شد. صدها ونتیلاتور دیگر نیز در راه هستند. آنها همچنین برای ایجاد دستگاه های تهویه مطبوع به فناوری جدید دست پیدا کردند و 30 کارخانه اسرائیلی مسابقه را برای جبران کمبودها در چند هفته گذشته آغاز کرده‌اند.

یکی از افراد ناشناس اتاق جنگ در گفتگو با وبگاه تخصصی المانیتور (Al-Monitor) اظهار داشت که این مورد شبیه به مسابقه اسلحه است. روزی کشورها برای دستیابی به سلاح‌ها و مواد جنگی با هم رقابت می‌کردند. مرحله بعدی مسابقه تسلیحات هسته‌ای بود و اکنون همه در حال جستجوی ونتیلاتور هستند. قیمت این دستگاه‌ها و دیگر تجهیزات مرتبط با ویروس کرونا 500 درصد افزایش داشته‌اند. کشورها تحریم‌ها را تحمیل و صادرات را ممنوع می‌کنند. با وجود همه اینها، عوامل موساد تمام توانایی‌های ویژه را به‌کار می‌برند تا به امید موفقیت به مکان‌های دور و خطرناک دسترسی پیدا کنند.»

منبع: سایبربان

نظرات