تیر ۲۳
دبیر خبر | ۹ دی ۱۳۹۷

معرفی کتاب/ قدرت سایبری چین

کتاب قدرت سایبری چین، نوشته نیجل اینکستر، 8 می سال 2016، ازسوی انتشارات اندیشکده آی‌ان‌اس‌اس (INSS)، منتشر شد.

کتاب قدرت سایبری چین، نوشته نیجل اینکستر (Nigel Inkster)،  می سال 2016، ازسوی انتشارات اندیشکده آی‌ان‌اس‌اس (INSS)، منتشر شد.

پیدایش چین، به‌عنوان یک قدرت عظیم جهانی، سبب تغییر شکل فضای مجازی نیز شده است. این کشور، بزرگ‌ترین جامعه کاربران اینترنت را در خود جای داده و در زمینه رشد اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی، رکورددار است. 

عوامل یادشده، گرایش چین را برای تأثیرگذاری بیشتر و اعمال حاکمیت بر فضای مجازی، به شیوه‌ای فزاینده افزایش داده‌اند. بی‌شک این سیاست کلان، تأثیرات هنجاری قابل توجه و پیامدهای بالقوه بی‌شماری را برای نظام بین‌الملل و دموکراسی لیبرال غرب، به‌دنبال دارد. حتی در مقطعی که احساس می‌شود چین درهای خود را روی جامعه جهانی باز و روابط اقتصادی و سیاسی آزاد را آغاز کرده است نیز نشانه‌هایی محکم از تلاش این کشور برای کنترل اجتماعی و سرکوب شدید مخالفان داخلی‌اش وجود دارد.

سیاست‌مداران غربی هم، بر پایه رویه تاریخی رایج، سال‌ها است که به امید جریان یافتن دموکراسی در جامعه چین، به توسعه و رشد این جامعه کمک کرده‌اند. اما اکنون پس از گذشت دهه‌های متمادی و تلاش بی‌ثمر برای سست ساختن بنیان‌های سیاسی کمونیسم در قاره کهن، هنوز هم تضمینی برای ختم مدرنیزاسیون و اصلاحات اقتصادی و دموکراسی در چین وجود ندارد. 

این کتاب، با درنظر گرفتن همه گزینه‌های بالا و بررسی اینترنت، ساختارهای اطلاعاتی، توانمندی نظامی، راهبرد مدیریت جهانی و توسعه سیاسی، تاریخی و فرهنگی چین، به مسئله حضور این کشور در بستر فضای مجازی و رقابت نفس‌گیرش با ایالات متحده آمریکا می‌پردازد.
 

نظرات