معرفی سریال تلویزیونی (HALT AND CATCH FIRE)


نویسنده:
بی‌ادعای دوست داشتنی

باز هم amc

شبکه تلویزیونی amc امریکا، محبوب‌ترین درگاه پخش سریال‌های تلویزیونی در میان علاقه‌مندان به سینمای کلاسیک است؛ چرا که شما با مشاهده تولیدات این شبکه، با داستان روبه‌رو می‌شوید. مهم‌ترین عنصری که حضور تماشاگر پای تلویزیون را رقم می‌زند؛ حلقه وصل سینمای کلاسیک و دنباله‌دارهای تلویزیونی.

حتی شعار این شبکه تا سال 2013 هم «داستان اینجا مهم است» بود. خروجی این سیاست تاکنون به تولید آثاری چون «breaking bad» ،«Mad Men» و «Hell on Wheels» منجر شده است؛ همگی این مجموعه‌ها از پربیننده‌ترین سریال‌های تاریخ هستند.

ورود amc به حوزه سایبر نیز با همین سیاستِ موفق رقم خورده‌ است. آن‌ها روی دهه 1980 میلادی در امریکا و شروع سرمایه‌گذاری‌های گسترده در صنعت آی‌تی دست گذاشته‌اند. دورانی که بحران کمبود فرصت‌های شغلی، ایالات متحده را در رکودی عمیق فرو برده بود. همه این صحبت‌ها در مورد سریال «Halt and Catch Fire» است.

گروه سازنده «Halt and Catch Fire» در جشنواره SXSW

تخصصی، اما خوش‌بیان!

در «Halt and Catch Fire» یک مدیر جاه طلب و جوان با نام جو مک‌میلن، تیم نرم‌افزاری و سخت‌افزاری یک شرکت دسته چندم کامپیوتری را در راستای تحقق اهدافش بکار می‌گیرد. گوردون کلارک و کامرون هوو، بازوان دست‌یابی او به اهدافش هستند. گوردون یک مهندس سخت افزار افسرده است که با تحریک مک‌میلن، گام در راه طراحی نوعی از کامپیوترهای قابل حمل می‌گذارد. کامرون هوو نیز یک استعداد برنامه نویسی هرز شده است که علی‌رغم عادات رفتاری عجیب و غریبش، مسئولیت کد‌نویسی سخت افزارهای تولیدی گوردون را بر عهده می‌گیرد.

داستان از دوره‌ای آغاز می‌شود که آی‌بی‌ام، غول بلامنازع تولید کامپیوترهای خانگی شده و استیو جابز در ابتدای دوران شهرت قرار گرفته است. شرکت کوچک کاردیف الکتریک با سپردن منصب مدیریت بازرگانی شرکت به مک‌میلن، پای در راه رویارویی با آی‌بی‌ام و دیگر رقبا می‌گذارد.

کریستوفر کنت‌ول در کنار کریستوفر سی.راجرز، طراحی داستان و کارگردانی «Halt and Catch Fire» را بر عهده دارند. اسامی نویسندگان و کارگردانان جوان بسیاری در تیتراژ اپیزودهای گوناگون این سریال به چشم می‌خورد. اما این مسئله آسیبی به یکدستی کار وارد نیاورده است.

 انتخاب نام عجیب «Halt and Catch Fire» برای این سریال، اشاره به یک دستور معروف برنامه‌نویسی است که منجر به از کار افتادن موقت cpu شده و به تبع آن سیستم نیاز به راه اندازی مجدد پیدا می‌کند. این دستور در ابتدا مختص کامپیوترهای آی‌بی‌ام 360 بوده که در ادامه گسترش یافته است.

نکته شایان ذکر در مورد سریال «Halt and Catch Fire»، روند رو به رشد مقبولیت در میان منتقدین بوده است. درحالیکه این سریال، موفق به کسب جوایز اصلی جشنواره‌های سالانه تلویزیون امریکا نشده، اما همواره مورد توجه منتقدین قرار گرفته است. اولین قسمت این مجموعه، اول ژوئن 2014 میلادی پخش شد و هم‌اکنون در میانه پخش فصل چهارم قرار دارد. برای مخاطبین ایرانی، اسکات مک‌نیری نام‌آشناترین هنرپیشه‌ این سریال است. او که یکی از بازیگران فیلم سینمایی آرگوست، ایفاگر نقش گوردون کلارک در «Halt and Catch Fire». از دیگر بازیگران این سریال می‌توان به «لی پیس» در نقش مک‌میلن، «مکنزی دیویس» در نقش کامرون هوو و «کری بیشه» در نقش دانا کلارک اشاره کرد.

در آینده نزدیک، می‌توانید خواننده تحلیل سریال «Halt and Catch Fire» در صفحه سایبرسینمای وب‌گاه سایبربان باشید.

نظرات (0)