فروردین ۱۷
دبیر خبر | ۶ مرداد ۱۳۹۸

معرفی جنگ افزارهای نوین فرانسه (بخش اول)

ارتش فرانسه در مراسم روز ملی این کشور از تجهیزات و جنگ‌افزارهای جدید خود رونمایی کرد.

به گزارش کارگروه فناوری اطلاعات سایبربان؛ در زمان برگزاری رژه‌ی نظامی فرانسه در روز ملی این کشور، سلاح‌های محرمانه و جدیدترین تجهیزات ارتش که در آینده‌ی نزدیک به کار گرفته خواهند شد، به نمایش درآمدند.

صنعت دفاعی فرانسه با همکاری اداره تدارک و سازمان فناوری  دفاعی دولت این کشور (DGA) و مدیریت گروهی برنامه‌های مختلف ارتش نسل بعدی سلاح‌های موردنیاز را توسعه داده است که در ادامه می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد.

 

روبات استمینا (Stamina robot)

معرفی جنگ افزارهای نوین فرانسه

استمینا یک وسیله نقلیه بدون سرنشین (UGV) چرخ‌دار است که توسط موسسه تحقیقاتی فرانسوی-آلمانی «St-Louis» توسعه پیدا کرد. این جنگ‌افزار به سامانه‌ی ناوبری مجهز است. همچنین می‌تواند با استفاده از دوربین نصب شده روی خود و تصاویر پایگاه داده از پیش تعریف شده برای آن از محیط اطراف، به صورت خودکار مأموریت را انجام بدهد. استمینا از نوعی فناوری پردازش تصویر بهره می‌برد که امکان مسیریابی خودمختار بدون وابستگی به موقعیت‌یاب جغرافیایی (GPS) را فراهم می‌کند.

 

روبات کولوسوس (Colossus Robot)

معرفی جنگ افزارهای نوین فرانسه

کولوسوس توسط شرکت شارک روباتیک (SHARK Robotics)، توسعه پیدا کرده است. این محصول، یک ابزار چندمنظوره است که می‌توان از آن در مأموریت‌های آتش‌نشانی یا خطرناک بهره گرفت. به لطف فشار آب بسیار بالا، این جنگ‌افزار را می‌توان برای خاموش کردن آتش، پاک‌سازی آوار یا متفرق کردن قربانیان به کار گرفت.

از کلوسوس می‌توان در انتقال تجهیزات، مردم آسیب‌دیده و مأموریت‌های شناسایی بهره گرفت. این روبات  از یک دوربین دید در شب/روز با کیفیت HD و دوربین تشخیص گرما بهره می‌برد. این روبات وزنی معادل 550 کیلوگرم دارد.

 

نروا (Nerva XX)

معرفی جنگ افزارهای نوین فرانسه

نکستر روباتیک (Nexter Robotics)، زیرمجموعه شرکت فرانسوی نکستر سیستم 3 وسیله نقلیه بدون سرنشین با نام‌های «NERVA-S»، «NERVA-LG» و «NERVA-XX» توسعه داده است.

روبات Nerva XX یک ابزار با ابعاد متوسط است که به منظور انجام عملیات شناسایی و پشتیبانی توسعه داده شد. این جنگ‌افزار را می‌توان به عنوان مختلفی از تجهیزات مانند دوربین دید در شب، سامانه تشخیص شلیک و سیستم شناسایی مواد شیمیایی مجهز کرد. در مجموع 15 ماژول مختلف برای این ابزار در نظر گرفته شده است.

روبات مذکور دارای 47 سانتی‌متر طول، 42 سانتی‌متر  عرض و 18 سانتی‌متر ارتفاع و 12.2 کیلوگرم وزن است. به علاوه می‌تواند تا 15 کیلوگرم بار با خود حمل کند. حداکثر سرعت این ابزار 5 کیلومتر در ساعت است و می‌تواند با توجه به شرایط بین 150 تا 240 دقیقه عملیاتی باقی بماند.

 

روبات‌های Nerva S و Nerva LG

معرفی جنگ افزارهای نوین فرانسه

روبات Nerva S یک وسیله نقلیه بدون سرنشین کوچک از خانواده نروا است. این ابزار 2 چرخ داشته و وزنی معادل 2 کیلوگرم دارد. از این محصول می‌توان برای انجام عملیات در محیط‌های داخلی و  خارجی بهره گرفت. از تجهیزات این جنگ‌افزار می‌توان به دوربین دید در روز/مادون‌قرمز کیفیت بالا و یک میکروفون اشاره کرد. به علاوه حداکثر شعاعی که می‌تواند از اپراتور فاصله بگیرد بین 200 تا 500 متر است.
روبات Nerva LG، یک وسیله نقلیه بدون سرنشین کوچک و چندمنظوره‌ی دیگر از خانواده نروا است. این محصول به منظور شناسایی تهدیدات شیمیایی، بیولوژیکی، رادیویی، هسته‌ای و انفجاری توسعه یافته است. همچنین امکان انجام عملیات شناسایی، مشاهده، نظارت و مقابله با بمب کنار جاده‌ای (IED) را دارد. به علاوه امکان به کارگیری آن در مأموریت‌ها امداد و نجات نیز میسر شده است.

جنگ‌افزار Nerva LG دارای 35 سانتیمتر طول، 21 سانتیمتر عرض و 15 سانتیمتر ارتفاع و 4.5 کیلوگرم وزن است. حداکثر سرعت این روبات 15 کیلومتر در ساعت بوده و می‌تواند به مدت 2 ساعت عملیاتی باقی بماند.

 

روبات باراکودا (Barakuda robot)

معرفی جنگ افزارهای نوین فرانسه

در زمان رزمایش مذکور شارک روباتیک یک روبات تهاجمی دیگر را نیز به نام باراکودا به نمایش گذاشت. باراکودا یک محصول همه‌کاره است که می‌توان از آن در مناطق خطرناک بهره گرفت. همچنین امکان ارسال آن به محیط از طریق هوا نیز وجود دارد.

از باراکودا می‌توان برای حمل تجهیزات، زخمی‌ها، تلفات بهره گرفت. همچنین به دوربین‌های دید در شب/ روز و گرمایی مجهز است و می‌تواند به جمع‌آوری اطلاعات در زمینه‌های مختلف بپردازد.

باراکودا دارای یک موتور 3 هزار واتی است و توانایی حمل یک تا 2 تُن بار را دارد. وزن این محصول 400 کیلوگرم بوده و می‌تواند تا 10 ساعت عملیاتی باقی بماند. همچنین حداکثر سرعت این ابزار، 15 کیلومتر در ساعت است.

 

اسکلت خارجی ماوشی (Exoskeleton MAWSHI)

معرفی جنگ افزارهای نوین فرانسه

اسکلت خارجی تاکتیکی آپرایز (UPRISE™ Tactical Exoskeleton )، توسط شرکت کانادایی ماوشی توسعه پیدا کرده است. این ابزار یک سامانه غیرفعال بدون باطری است. هدف از توسعه این محصول کاهش آسیب‌های عضلانی در هنگام فعالیت است.

آپرایز با استفاده از یک ستون فقرات انعطاف‌پذیر و نوعی کمربند، حالت بدن انسان را تقلید کرده و آزادی عمل گسترده‌ای را برای کاربر خود فراهم می‌کند. از این وسیله می‌توان برای انجام پیاده‌روی‌های طولانی‌مدت و انجام فعالیت‌های سنگین بهره گرفت.

آپرایز همچنین با زره سربازان و دیگر تجهیزاتی که حمل می‌کنند مانند پک‌ها یکپارچه می‌شود. به طور کلی فرقی نمی‌کند چه نوع ابزاری به این سیستم متصل شده است، وزن آن از طریق کمربندهای یاد شده کفش سرباز منتقل می‌شود تا کاربر سختی کمتری را احساس کند. این ابزار می‌تواند 50 تا 80 درصد وزن را به زمین منتقل کند. همچنین امکان استفاده از این تجهیزات در مأموریت‌های 3 تا 7 روزه وجود دارد.

نظرات

12 + 7 =