تیر ۲۴
مهرداد دهقان
دبیر خبر | ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

مخالفت مقامات روسیه با دسترسی رایگان به محصولات مایکروسافت

مقامات روسیه با دسترسی رایگان به برخی محصولات مایکروسافت در این کشور مخالفت کردند.

به گزارش کارگروه امنیت سایبربان؛ اواخر ماه آوریل شرکت مایکروسافت به دولت روسیه پیشنهاد کرده بود برای کار در شرایط همه‌گیری بیماری کروناویروس در جهان از محصولات و راهکارهای امنیت سایبری این شرکت من‌جمله سرویس‌های ابری برای دورکاری و دسترسی مشترک، آنتی‌ویروس‌ها، برنامه‌های پزشکی و تحلیل‌های پیشگویانه استفاده نمایند. 

رئیس نمایندگی مایکروسافت در روسیه به وزارت ارتباطات این کشور پیشنهاد داده بود دسترسی رایگان و نیم ساله به محصولات بسته «Office 365 с Microsoft Teams» برای سازمان‌های دولتی فراهم سازد تا از این طریق بتوانند ارتباطات ویدئوکنفرانس برقرار کرده و با نرم‌افزارهای تجاری کار کنند.  

نمایندگان مایکروسافت معتقد بودند این اقدام در رفع پیامدهای بحران اقتصادی ناشی از پاندمی کروناویروس کمک شایانی به سازمان‌های دولتی می‌کند.

روزنامه ایزوستیا پس از گذشت یک ماه از این پیشنهاد، در گزارشی اعلام کرد سازمان ضد انحصار روسیه (FAS) با پیشنهاد مایکروسافت مبنی بر دسترسی رایگان و نیم ساله نهادهای دولتی روسیه به محصولات این شرکت مخالفت کرده است.  

آناتولی گالامولزین (Anatoly Golomolzin)، معاون این سازمان در گفتگو با ایزوستیا اعلام کرد: 

حمایت از این پیشنهاد می‌بایست مبتنی بر اصول رقابتی بوده و منجر به نقض قوانین ضدانحصار و انحصار بازارهای کالا نگردد. پذیرش این پیشنهاد مایکروسافت می‌تواند در تضاد با قوانین روسیه در حوزه رقابت و جایگزینی واردات نرم‌افزار گردد. 

فعالان بازار از این موضع سازمان ضد انحصار حمایت کرده و براین باورند وابستگی به محصولات مایکروسافت به محصولات داخلی روسیه ضربه می‌زند و در نهایت منجر به دریافت کم مالیات و افزایش هزینه واردات خواهد شد.

بر اساس آمار سال 2019، میزان خرید نرم‌افزارهای بومی در روسیه 65 درصد بوده که قرار است تا سال 2024 به 90 درصد برسد. 

منبع: سایبربان

نظرات